Köşe Yazıları

Sizlere sonsuz teşekkürler!

Sağ başla Mahmut Yıldızhan Kernek Külliyesi kafeterya’nın işletmecisi. Yanındaki kuzeni Sibel Hanım’la kafeterya’yı birlikte işletiyorlar.
Aleyna Fatih Mehmet Turhan ‘ın kızı. Ege Üniversitesi’nde okuyor. Zeki ve sempatik hanım hanımcık bir kız kardeş.

Melahat Karaosmanoğlu hocam öğretmen olduğum yıllarda çalıştığım lisede mesai arkadaşımdı. Lisede Yaklaşık üç yıl çalıştım. Ayrıldıktan sonra dershane işletmeciliği yaptık dönüp arkama baktığında lisedeki hangi hocam çok iyi dershane öğretmenliği yapar dediğinde başta Melahat hoca aklıma gelirdi. Diğeri de Saim hocaydı. Dershanede matematik öğretmenine çok ihtiyacımız vardı. O yıllarda dershaneler Milli Eğitimin çok üstünde para vermelerine rağmen Milli Eğitim’den istifa edip öğretmen bulmaları zordu. Ancak dershane işi çok yorucu ve yıpratıcı bir iş olduğu için bayanlar pek İstemezdi. Öğretmen ihtiyacında Melahat hocayı sürekli aklımızda tutmamıza rağmen dershaneye gel birlikte çalışalım teklifi bulun bulunmadık Saim Hoca dershaneci oldu ve çok başarılı oldu.
Melahat Hoca aynı Üniversitede okuduğum yıllarda düz lise de okuyanların gerisinde başlıyorduk. Hoca hanım dolayısıyla benden önce mezun oldu. Daha sonra aynı lisede öğretmen olduk. O, Bu dünyaya bir öğretmen olarak gelmiş, bir öğretmen öğrencileri ile ancak bu kadar güzel diyalog kurabilir. Matematik gibi zor bir branşta olmasına rağmen başta kendini sevdirdi, sonra branşını sevdirdi.

O yıllarda üniversiteyi kazanmak günümüzdeki gibi kolay değildi çalıştığım lise çok başarılı sonuçlar aldı. Bunda Melahat Hocanın bitip tükenmek bilmeyen enerjisinin büyük payı vardı. En büyük zevki öğrencisine bir şeyler öğretmekti.
Fatih, zihnimde ideal bir öğretmene misal olarakkalan Öelahat hocamla yıllar sonra görüşmemizi sağladığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Melahat Hoca kültürel ve sanat konularına da ilgili, özellikle edebiyata çok düşkün. Fatih benim için şunu söylemişti “Melahat Hoca’nın okumadığı roman yok galiba”
Nuran Turhan hanımefendi Fatih’in hayat arkadaşı. Dünya ile barışık yüzünde tebessüm eksik olmayan varlıkta yoklukta depremde, dar günde, iyi günde kötü günde Fatih’in arkasında durması özellikle yardıma muhtaç aileler için Fatih’in yaptığı kampanyalara destek vermesi yazıyla ifade edilmeyecek bir hayır ve Hasenat işi icra ediyor Başta il”in yeniden ayağa kalkması için Fatih’in gösterdiği gayrette onun çok önemli manevi desteği var.

Fatih Mehmet Turhan ı Elazığ’a kadar gelip beni alması şehirlerimin gözdesi olan Adıyaman’ı, Malatya’yı gezdirmesi, buradaki arkadaşlarımı ziyaret ettirmemi sağlaması İfade edemeyeceğim, ifade etmekte aciz kalacağım şeyler… Şu kadar eş dost ziyaretlerini yapmayı hep ona borçluyum.
Bizi takip etme lütfunda bulunan bütün arkadaşlarımın huzurunda hepsine sonsuz teşekkürler…

Bilal Sürgeç

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu