Köşe Yazıları

İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞI ÜZERİNE

Günlerdir İsrail-Filistin savaşı devam ediyor. İnsanlar ölüyor, binalar yıkılıyor, ocaklar batıyor.
Amerika, Avrupa Birliği ve pek çok ülke bu savaşı seyrediyor. Televizyon kanalları savaşı resmen filim yayınlar gibi yayınlıyor ve sözde akademisyenler, gazeteciler savaşı yorumluyor.

Hiç kimse savaşın tarihsel yönüne değinmiyor. Babil Hükümdarı M. Ö. 576 yılında Kudüs’ü alıp tüm Yahudileri Babil’e sürgün etmesini ve sebeplerini anlatmıyor, yazmıyor.
Hiç kimse M.S. Roma Hükümdarının ikinci defa Kudüs’ü alıp Yahudileri sürgün ettiğini ve sebeplerini yazmıyor.

Hiç kimse 1880’lerden sonra Abdülhamit döneminde Alman vatandaşı olan Yahudilerin Filistin’de nasıl toprak satın aldığını, köyler kurduğunu anlatmıyor.
Hiç kimse 1917 yılında İngiliz Dışişleri Bakanı Bafleorun acı olan deklarasyonunu yazmıyor , yayınlamıyor..

1948 yılında İsrail- Filistin savaşı çıktığından bir süre sonra İsrail 14 Mayıs 1948’de kuruluşunu ilan etti. ABD hemen tanıdı. Bunu zaman içinde diğer devletlerin tanıması takip etti.

Türk Dışişleri Bakanı Necmettin Sadak 11 ay sonra 8 Şubat 1949’da İsrail’i tanıyan devlet sayısının 33’e çıktığını ifade etti.

Bu açıklamadan 49 gün sonra yani 29 Mart 1949 günü İsrail’in tanınacağını açıkladı. Yani bilinenin aksine Türkiye İsrail’i İlk tanıyan devlet olmadığı gibi Arap Ülkelerini küstürmemek için bir yıl beklemeyi tercih etmişti.

1967 Arap-İsrail Savaşı, 1973 Arap-İsrail Savaşı ve devamını izah etmiyor. Neymiş Filistinliler İsrail’e 5000 Roket atmış, İsrailli siviller ölmüş bu durum İsrail’e Savaş ilan etme hakkını vermiş ve İsraillilerin yapacağı her şeyi meşrulaştırmış…
Şimdi sorumuz şu: MOSSAD, Şimbet, CIA ve benzeri istihbarat örgütleri bu olayları bildikleri halde neden beklediler. Neden önleyici tedbir almadılar?

2-Gazze açıklarında bulunan doğalgaz ve petrol yataklarının işlenmesi, çıkarılması ve dünya piyasalarına satılmasının önündeki engel olan Gazze’nin ortadan kaldırılması mı etkili oldu..
3-Ülke içinde köşeye sıkışmış olan Netenyahunun rahatlatılması, Yahudilerin kenetlenmesi için mi bu savaş başlatıldı?

4-Ortadoğunun yeniden sınırlarının çizileceğini ilan eden İsrail Başbakanı acaba bu çıkıyla Amerikalıların yıllar önce ilan ettiği “Büyük Ortadoğu Projesinin” hayata geçirilmesinin ilk basamağımı olacak?

Sonuç olarak bu savaşın tarihsel boyutu “Tevrat ve Talmut” ekseninde değerlendirilmediği sürece gerçek boyutunun gizli kalacağını tahmin ediyorum.

Abdurahman Zeynel

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu