EkonomiGündemKöşe YazılarıMalatya

DEVLETİN İT’İ BİT’i MESELESİ

Aslında Meşale bir dernek adı. Bizim iyimser /iyi niyetli yerel basınımızdan çıkma “şelale” gibi kavramlar kullandıklarını da gördük. 

Tarihçesi 1997 28 Şubat’ta Malatya’da Boğaziçi bir çay ocağında toplandıkları İçin “Malatya grubu” yada “Boğaziçi” olarak anıldıkları…

28 Şubat askeri baskılara karşı hemen her gün güçlenen grubun 28  Şubata karşı olanlarla daha sonra radikalleşmiş farkını iyi okuyabilmek lazım. Zeki baba ekolüne bağlı olanlar daha çok din-iman diyerek 28 Şubata karşı bir direniş ortaya koyarken radikalleşmiş, ranttan pay isteyen her türlü ihaleye karşılan, zamanla siyasallaşmış menfaat perest bir ruh haline bürünmekte öteye gidilemedi.

Aldığımız son nazı güncel bilgilere göre sayıları 3000 kişilik daha çok aslen Adıyamanlılardanyani oluştuğu, yani Malatya’da yaşayan adıyöanlılaaeın örgütlü ve örtülü bir biçimde marjinal reaksiyonu olup; sadece içlerinde bir kaç Darende’lnin bulunduğu ve her gün güçlenerek Malatya siyasetine yön verdikleri bilinir. Sadece yön vermiyorlar, istediklerinin koltuğunu sallayarak al aşağı ediiyor, biat etmeyenleri türlü yollarla oyun dışına iteklemeyin biliyorlar. 

28 Şubat kararlarına karşı duran Ramazan Keskin hoca veya Zeki Baba (şengöz) yöntemleri zaman içerisinde pasifize edildi. Yada orjinal 28 Şubat karşıtları kalmadı yerine giren çıkan belli olmadığı gibi daha çok deşifre olmak istemeyen illegal fetö organizatörleri ile o saf, bir mescide iyi niyetle kırılmış grubu iyi/iyimser niyeti kullanılarak işler başka alanlara taşındı. 

hiyerarşik yapılanmasında üst düzey lider kardo belirgin olmadığından örgütün her ferdi kendine lider pozisyonu yükleyebilir.

Ülkemizde farklı şehirlerde farklı simlerle kurulmuş Malatya grubu şu sn Tükiye’nin en tehlikeli grubu olarak biliniyor. Radikal iislam rol modeli altımda saklanan imajlarında nerdeyse kendileri için uygun görmedikleri her şeye karşı olabiliyorlar. 

O yüzden Başkan Selahattin Gürkan’ın çoktandır bunların radarına takıldığını biliyorduk. Açın bütün yaIlarımda bunlae vardır. Hatta Selahattin Gürkan Başkan olduğu İlgün Ahmet Çakır ve Hacı Uğur Polat’la birlikte iyi bir rakam borç bıraktıkları aşikar. Ne hikmetsem bu borç miktarı bir daha gündeme getirilmesi. İkisi de Meşale’nin adaammlarıydı. Gürkan o gün yarım kalan hesabı bir daha göremedi.  Şunu net biliyorduk: ya onlar Gürkan’ı götrücekti yada Gürkan onları bitirecekti. İki şıktan biri. Aslında parde arkasında kavga sanılandan büyüktü. Bir türlü anlatamadık kamuoyuna çünkü meşale erkim bir karalama başlatmıştı Gürkan aleyhtarı, bir karışlık verecek birimi de yoktu.

Bizim kafası format atması gereken yerel basın saklı ne olup bittiğini billmediği için arasyışınds. 
veya bir talihsizlik olacakkki bir siyasiye şuradan halk olarak hayranlık duyma duygularını dahi rantçı olarak replanlsmsk gafeleene düşünüre. Namuslu, onurlu, şerefli Malatya halkı rantçı değildir. Yada bir futbolcuyu sevmek rant İçin mi?

Onun içim Sami Ee onlara göre en kullanışlı isimdi. Başkan olduğumda biri vekaletname bakar ve Er’ istanbula kapağı arar. Allah aşkına Malatya kimin umrunda. Gürkan’a açıkça şunu söylüyorlardı: yiyeceğiz, talan eseceğiz, aramızda pay eseceğiz ama  Gürkan önümüzdeki  tek engel.Ğ Son anda Ahmet Çakır bir devreye sokuldu  ama baktılar halkta bir karşılığı kalmamış tekse Malatya işe uzaktan yakından alakası olmayan sami Er kapısını çaldılar yeniden. Eyvallah. 

Daha sonra grup yenilikçi düşünmeler şeklinde ikiye ayrıldı. Anlaşılır Plarformu adı altında aktif olmaya başardılar. Eski adalet bakanı Abdülhamit Gül, Bir dönem Malatya milliervekiliği yapan Taha Özhan bey merhaba , son milletvekili Abdurahman Babacan ve bir çok yerel yönetici. 

İşte görüldüğü üzere MİT bunlar hakkında geniş bir rapor hazırladığı, devlet makamizmasının işleme troteği oldukça sabırlıdır. Tek bildiğimiz devlet yarına bırakır sma yanına bırakmaz. Zamanı geldiğinde it’ini bağlamasını bi’ini öldürmesini bilir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu