GenelGündemKöşe YazılarıMalatya

AK PARTİ NEDEN KAYBEDECEK YENİDEN REFAH NEDEN KAZANACAK !

Öncelikle Yeniden Refah partisi il başkanı ve adayı Bilal Yıldırım Mart ayı 2024 günü yapılacak yerel seçimlerde Malatya Büyükşehiri önemli bir farkla kazanacak. Ters orantıda Ak Parti adayıı Sami Er ise mağlubiyet yaşayacaktır. Evet, bu kadar net ve her şey göz önünde. 

Gelin maddeler halinde bu iddialarımızı dayandırdığımız tezimizi öne sürelim.  

1-Bilal Yıldırım kazanacak çünkü bu güne kadar unsuru olduğu Ak partinin Malatya siyasetinde lokomotifi sayılan Öznur Çalık ismi yok, Öznur hanımın eksikliğinin çarpıcı ve derin sonucu seçime nasıl yansıyacağını hep birlikte göreceğiz. Özellikle Pütürge ve Doğanyol’da bir yıldız olan Öznur hanım halk tarafından her zaman çok sevildi, Malatya’da Ak Parti oy trajinıın yüksek olmasında tartışmasız payı büyüktü. Evet belki zaman zaman bu köşeden eleştirdik fakat önemli bir idol ve toplumla siyaset arasından köprü konumunda rolü vardı. Tabiki seçimde Ak partiye vefa adı altında katkı gösterecektir ama yetkisizliğinin halk tarağından bilinirliği muhakkak sandıklara yansıyacağı kesin.

2-Selahattin Gürkan faktörüdü de aynı şekil Ak Partinin oy potansiyelini tehdit edeceğini yazmalıyıız şuraya. Özellikle kırsalda ciddi bir oy skalasına sahip Gürkan’ın bu gün ölüsü dahi % 20 gibi oy rakamlarına tekabül eder. Halkını çok büyük bir çoğunluğu aday belirlemede Gürkan’a adaylık verilmediği hususunda kendisine yanlışlık yapıldığı şeklinde değerlendiriyor, bu sebeplen kalbi kırık ve üzgün. Mutlak suretle bu oranın tepki oylarına dönüşeceğini söyleyebiliriz. Muhafazakar seçmen Ak Partiye oy veremezse en yakın çizgide ve ideolojide bulunan parti Yeniden Rahaha yöneleceği bir formülü kimse gözardı edemez. 

-Selahattin Gürkan’ın seçim üzerindeki baskın halinin diğer bir önemli argümanı MHP’dir. MHP seçmeni ile Gürkan arasında özel bir ilgi ve gönül bağı bulunduğunu ve aynı şekil Gürkan aday seçilemediği için oylarını Sami Er’e vermekte çekingen davranacağının kanıtı sayılan% 10 standart oy sayısı 31 Mart seyrini değiştireceği güce sahiptir.

3-Bilal Yıldırım’ın ise şansını yükselten en önemli etken fazlasıyla doğal hali toplumda ciddi bir sempati kazammasını neden oldu. . Üstelik her gün her saat sahada. ,Pozitif kişiliği, giydikleri, ses tonuna kadar toplumun özünden gelen hali yakınlık-saygı-sevgi ihtiva eden, marjiallikten uzak duruşu onu aranılan gözde bir siyasetçi unvanına taşıyor. Gözlem ve edindiğimiz analizler çerçevesinde gerek insanlarla bire bir diyaloglarda gerek hayatın akışını içerisinde Ak Partide son yıllarda maaalesf sempati duyulacak siyasetçi yetişmediği varsa da öne çıkması engellendiği, hep aynı isimler tarafından köşeleri ele geçirildiği ve gruplaştıları dolayısıyla Bilal Yıldırım’ın yıldızı parlayan etiketi seçim sonuçlarına entegre olacaktır. 

4-Tam tersine Ak Partide sevimsiz, mekanik kişilikler, itici vekiller, toplumdan, kopuk, “nasıl olsa insanlar mecburen oy verecek/veriyor bize,  işimize gücümüze bakalım biz “anlayışıyla seyir eden siyaset modelinde, telefonlara bakmayan, sorunlara çözüm üretmeyen veya üretemeyen, “yapacağız edeceğiz” deselerse geri planda not defterlerinde unutan bir ekibin yüzeysel pragmatiği seçim oy performansını nasıl düşük seviyede olmasını sağlayacacağonı seçim gecesi hep birlikte göreceğiz. Ak Parti oy oranı % 35/38 bandı üzerine çıkarmayacaktır bu vesile ile. 

5-Artı Bilal Yıldızım daha uzun yıllar Malatayada siyaset yapacağı bir formatı göz önünde bulundurarak politik arenada yerini oluşturmaya çalışıyor. Uzın vadeli bir programı var.. Ak Parti adayı Er; şayet seçimi kazanır beşinci yıl dolduğu gün uçak bileti cebinde olacaktır. 

6-Ak Partide Ramazan Yaylacı, Ramazan Özcan, Mahmut Boyraz, Rıdvan Budak, Mahmut Bpyraz, Numan Özcan, Osman Güder Muhamet Yalçınkaya vb bir kaç isim daha olmazsa ortaçağda sınıf farkının olduğu bir cast sistemi tarafından yönetildiğimiz var sayıp, ortası olmayan zenginlerle fakirler şehrinde  yaşadığımızı, ne varki toplumla temas kuran bu bir kaç isim sayesinde elde edilecek miktar oy oranı kadar vekiller sayasinde ciddi bir oy kıyımı yaşayacak olmasını da not edelim bu köşeye. 

7-Aday Sami Er hakkında insanların bilgi sahibi olmaması, şapkadan çıkması, şişirrme ve tepeden atanmalı olması, yaşı, Malatya’ya depremde sahiplik yapmadığı, gelmediği gibi başlıklardan ötürü Ak parti büyük oy pastasını tabiki Yeni Rafaha kaptıracak. 

8-Aynı Sami Er’in sadece bir görev gereği şehre kumanda edildiği, memur gibi atanmış,  emanetçi olarak seçilirse koltuğa oturacak baştan ekip kurayım, projelerini hayata geçireyim derken aradan geçecek  5 yılın ardından görev misyonunu yerine getirmiş olması sonrasında tekrar geldiği adrese göç edecek stabil olmayan bir operasyon adamı olduğu gerçeği halkın pek tasvip etmediği bir basma kalıptır. Yani toplumla iç içe olmayacak Er, halkı kucaklamayacak çünkü buna ihtiyacı yok. Çünkü burada yaşamayacak, çünkü Malatya’nın sosyolojisi onu ilgilendirmeyecek. Çünkü bir daha seçilemeyeceği için bir gönül bağı kurmaya gerek duymayacaktır. Sadece kağıtt üstünde, masa başında TOKİ perspektifli belediyecilik yaparak; bilakis reis tarafından tevdi edilmiş vazifesini  yerine getirip gideceği için toplumla arasına süresiz bir mesafe koyacağını sonucunu insanlar oy verirken değerlendirecektir mutlaka. 

-Yerel tanıdık Malatya’ya mal oluş, Malatya’da ikametti olan siyasi figürler gibi akrabalık, ahbaplık, dostluk, haşır neşirlilk, sosyal diyalog alanlarından Sami Er’in buna gerek duymayacağı başkent deklarasyonlu üslubu ve siyaset tarzı başkanlığı esnasından büyük bir boşluk yaşatacağı aşikar. 

9-Zamlar, Enflasyon, ekonomik kriz, göçmenler meselesi, deprem, faizler, şehitler, emekli maaşları, kararnameler, deprem konutları, üç harfli marketlerin kafasına göre belirlediği fiyat istikrarsızlığını görmezden gelinmesi vs iktidarın son yıllarda ülke yönetiminde doğurduğu kronik eksiklikler ve aksaklıklar kaynaklı vahim tablo yerel seçim sonuçlarını tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da etkiyecektir. 

10-Bülent’i Tifekçi’min şehit cezasiznde gülmesi % -3 seçime yansıyacak, İhsan Koca’nın ulaşılmaz olması %-2, İnamç Sıraç Ölmez Toprak’ın abla’nın yerini doldurma beklentisinde yarattığı hayal kırıklığı ile moda konusunda rükuş kıyafetler tercihi sistematik olarak insanların gözünde kaba bir kişilik olarak tanımlanmasını sağlıyor. Geri tarafta bir hukukçu ordusundan oluşan Malatya Ak kadroların  mesleki etiklerini siyaset ortamına taşımada gösterdikleri zaafiyet insanları ürkütücü boyutta rahatsız ediyor. Bu filli liste seçimin kaderine ötenizi yapacaktır. 

11-Bilal Yıldırımın ise cevval bir ekibi var. Sayısı az, etkileri çok. Çünkü inanıyorlar, inandıkları İçin uğraşıyorlar, İnandıkları davaların arkasında çivi gibi sapa sağlam duruyorlar. çaba gösteriyorlar.. Çaba gösterirken bir şey beklemiyorlar kimseden. Her yere girip çıkıyorlar. Bu onların toplumun en kılcal köklerine kadar sirayet etmesini sağlıyor. Her yere ve kişiye ulaşma odaklı profesyonel bir tavırla toplumu hitap esen politikaları var ellerinde. Bilal yıldırım ekibi kimi esnaf, kimi köyde çiftçi, inşaatçı var, kimi berber, kimi öğretmen. Müthiş bir koordine içerisinde, tepeden bakıp, lüks giyimli Pasat’ta binen ukala bitirim siyasi tiplerin  yerine alçak gönüllü, nezaket, dostluk, sevgi, saygı, hoş görülü bir insiyatif üstlenmelerinin özeti yerel seçimde karşımıza çıkacak. 

12- Ak Parti gücünü iktidarsdan alan yapısı nedeniyle propaganda, algı, reklam, rekabet üstünlüğü, marka değeri 22 yıllık tecrübe ve saha hakimiyeti nedeniyle rakip ve diğer siyasi partilere göre bir değil bir kaç adım önde. Bu durumda zaman içerisinde unsurlarının klişe bir tarza bürünmesinin önünü açtı. “Nasıl olsa insanlar oy veriyor/verecek, kazanıyoruz” anlayışı nerdeyse partinin ideolojik olarak ana gövdesi haline geldi. Buna bağlı olarak Parti mensupları lüks, şatafat, ihale kovalayan, rant elde etme, nemalanma kültürüne yöneldi. Bakın etrafınıza nerde bir Ak partili var ise zengindir.  En çapsızı milyon dolarlık. Böyle olunca halk unutuldu, kendi aralarında hediyeleştiler, görkemli ziyaretler yaptılar, ticari olarak paslaştıkşarı ortak bir platform haline geldi Ak parti. Halen de öyledir. İşte Yeniden Refah; bu anti hegomanik castlaşmış sistemi görüp kabul etmeyen bir çok mağduruiyetlikler içerisindeki kitlenin başvuracağı bir adres olarak öne çıkıyor. 

13-Ak Parti aylardır aday belirleme şovları düzenliyor örneğin. Bunların hepsi yüksek maliyetlerle yapılıyor olmasına karşıt ekomik krizle boğuşan halkın ise geri planda öfke duyduğunu hesaba katmıyor kimse. Yeniden Refah adaylarıını nerdeyse bir ay önce sessiz sedasız açıkladı, Ak Parti halen adaylar arasında gidip geliyor. Listeler tam hazırlanıyor kamuoyuna açıklanıyor derken para bavulları, dolar dolu çantalar, valizler devreye girince aday listesi bir bakıyorsun aniden evrim geçirmiş. Geçirir çünkü gelmek isteyen masrafının 10 katını çıkaracağından adı gibi emin. Mesela Yeşilyurt’u İlhan Geçit hocaya verdiler, bir para babası çıkıp parayı bastıracak ve alacak. Yalan mı? Göreceksiniz. İlhan hocayı kapalı kapılar ardından harcayacak sistemin varlığınıın diğer adı İşte Ak Parti. Muhtemelen ilham hocanın para dolusu valizler yoktur. Devlet memuru. Liyakat değilde Parası olanım seçimle hakkının tavan yaptığı Ak Prtide bir de aday adayları tepkisel maruziyet yaşanacağını da listeye ekleyelim. 

Tüm bu veriler çevresinde Yeniden Refah Partisi adayı seçimi kazanacak olmasının zeminini hazır hale getiriyor. İnsanlarımız bilinçlendi, sen telefonlara bakmazsın öyle mi? Şehit cenazesi yerdeyken sırıtırsın öyle mi, tepeden adam atarsın öyle mi? Artık seçmen bu tür hasasiyet ihtiva eden sürecin kriminal matematiğini yapıyor.  Yaparken  emin olduğu en tloransıı yüksek sonucu bulmak amacında. Ağrıya gittim yaz ayında herkes Savcı Sayan’a küfürler savuruyordu. Sokakta Savcı Sayan ismini zikretsen kesin dayak yersin. O denli halk tilkisinmiş. Umarım Malatya’da Ak parti isimleri aynı hale düşmezler. Artık Her neyse. Bilal Yıldırım şimdiden hayırlı olsun başkanlığın kardeşim. Ama şunu da altını çizmek isterim. Sende seçilir hata yaparsan aha bu yazı burada dursun, Allah İçin seni bu köşeden paranparça edeceğim.

Bir de işin farklı bir yönü daha var. Yıllardır defalarca seçim kazanmış bir partinin seçimde ne tür ayak oyunları yapacağını İşte kestirmek çok zor. Mutlaka bir bildikleri vardır. Sonuçta Malatya da Ak parti kalelerinden biri. İstanbul’dan sonra kalelerinin düşmesine izin vermeyeceğini de adımızı gibi ezbere biliyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu