GenelKöşe YazılarıMalatya

‘ORTAK SEVDAMIZ MALATYA…’ BULUŞMASI…

Bir kaç gün öncesinden MAGİNDER’in Cumartesi günü “ortak sevdamız Malatya buluşması” adı altında. düzenlenen iftar programı davetini aldım. 

Lakin Cumartesi sabahı erken saatlerde başlayan kar yağışı nedeniyle ertelemeyi düşündüm çünkü Malatya ile ilçemiz arasında bulunan Kubbe dağını aşmak bu hava koşullarında pek kolay olmuyor. Yıl olmuş 2024 bizler halen kendi ilimize gidebilmekte aşina tereddütlerimizin var olduğunu söylemek zorunda kalıyoruz. 

Öğlene yakın bazı hazırlıklar yaparak, araç lastikleri için bir set zencir tedarik etmiş, çeki halatı vs yola çıktım. Neyseki bu mevsimde sürekli geçmekte korktuğumuz Kubbe dağında yol çalışmaları sonrası buzlanmaya mahal verilmeden dağı rahatlıkla aşabildik. 

Mövenpick otelde düzenlenen iftar programına katıldığımızda iftara henüz 45 dakika var. Misafirler bir bir iştirak ediyor. MaginDer Başkan Salih Karademir ve yol arkadaşları misafirlerini kapıda sıraya girmiş halde karışlaması en başta derin bir sevgi izi bıraktığını gösteriyordu. Bizde basın İçin ayrılan masalardan birine geçtik. Ortam harika, menü güzel görünüyor, davetliler geldikçe buluşmanın önemi netleşiyor. 

Özelikle salona giren misafirlerin hemen birbiriyle muhakkak bir ayaküstü de olsa haspihal etmesi dikkatimi çekiyor en çok, çünkü bu şehirde herkes birbirini tanıyor ve bir şekil birbiriyle iltisaklı oldukları anlaşılmakta. 

Davete buyuranlar arasında kimler yokki. Malatya’nın önde gelen siyasileri, iş dünyasından tanıdık isimler, sanat camiasından bazı kimseler, kanaat önderleri, STK’lar, bürokratlar, asker ve basın ile her alanda ortak fikirlerin, ortak kararların ve Malatya sevdalıların buluşmasına dönüşen dev bir organizasyon oldu iftar yemeği.

MAGİNDER’i başından beri takip ediyorum.  Bir çok kez çalışma ve amaçlarını yazılarıma konu edindim. Çünkü Malatya ile ilgili en net tavır gösteren bir yapısı var. Özelikle sosyal projeler açısında herkesten bir adım önde oldukları açık. Malatya’da milletvekillerinin, bütün Siyasi Partilerimizin İl Başkanları, Mevcut Belediye Başkanlarımız, Malatya’mızın Değerli bürokratları, STK’Lar, kanaat önderleri, Belediye Başkan adaylarını seçime bir hafta gibi kritik bir süre kala aynı sofrada buluşturmayı başarmış tek kuruluştur. 

İftar şöleninde Ak partililerde vardı, CHP’liler, iyi parti, Yeniden Refah Partisi, ülkücüler, Farklı STK mensupları, Cem Vakfından kanat önderleri, iş dünyasından önemli simalar, basın mensupları, yani ilk kez Malatya’da böylesine çok geniş çaplı bir buluşma düzenleniyordu.

Ortak fikir ise “ortak sevdamız Malatya” başlığını savunanların buluşmasıydı. 

MAGİNDER sadece bir dernek. Ama güçlü bir dernek. İlkeleri bulunan, yarınlarımızı düşünen kucaklıyıcı bir geleneğe sahip. Malatya’nın geleceğinde kuşkusuz yer almak isteyen alt yapısını birleştirici misyonu üzerine oluşturmuş, ileriye dönük adımlar atan, geleceğimize dokunmak isteyen, şehrin öz değerlerini tüm özverileriyle savunan koruyan sivil bir kuruluş. Onun İçin şehri bir an önce ayağa kaldırmak istiyorlar. Bu minvalde ciddi projeler geliştirilmiş. Beton, rant, siyasi taraftarlık yerine şehrin geleceğini birlik berberlik ruhunu önce inşa etmekten geçtiğine inanıyorlar. Ardından şehri zaten yaparız diyorlar. İşte dünkü iftar şöleni Malatya’da ilk kez kadim bir birlik beraberliğin temeline indirilen ilk tuğladan ibarett olduğunu tarihe not düşmeliyiz. 

MAGİNDER’i bu yüzden önemsiyorum. Çalışmalarını, ortaya koydukları referansları, telkinlerini hayranlıkla izliyorum. Kalbi Malatya için atan daha çok iş alanında girişimci isimlerin bir araya gelerek, şehrin geleceği hakkında pozitif duygularla öne sürdükleriü stratejik duygu ve düşünceleri doğrusu heyecan verici. 

Malatya’mızın öncelikle kaynaşmaya ihtiyacı var. Her şeyden önce sevgi saygı birlikteliğin nitelikli hale gelmesi gerekiyor. Son zamanlarda özelikle siyaset temalı kutuplaşan şehir hafızası deprem sürecinde iyice yerle yeksan olmuş, toplumun bir an önce konsolide edilmesi gerekiyor fikri cereyan etmiştir. Ama işte bunu kim yapacak diye kara kara düşünürken ; tam burada devreye MAGİNDER’in girdiğini gördük. Dünkü iftar şöleni Malatya’da yeni birşeylerin başlangıcı sayılıyordu. 

MAGİNDER başkanı Salih Karademir’in konuşmasında sık sık vurguladığı “Malatya’yı bir aile olarak gördüklerini ve bu şehri yeniden eski gücüne kavuşturmak istediklerine vurgu yapmış, Şehrin yeniden ayağa kalkması, yeniden eski gücüne kavuşması, yeniden cazibe merkezi olmasında öncülük yapmak istediklerini belirti. Devamında; biz iş dünyası olarak bunun için bir adım atmak istiyoruz. Bunun için de Malatya’mızın bütün değerlerini bu masada birleştirmek istedik. Sizler de Malatya sevdalısısınız. Biz bunu biliyoruz. Gerçekten Malatya’nın buna ihtiyacı var. MAGİNDER ailesi nasıl bu masa kurulmuşsa aynı şekilde Malatya’nın her sokağından, her değerinden, her siyasetinden, her görüşünden birer arkadaşı bu masanın etrafında buluşturduk. Amaçları Malatya’yı ayağa kaldırmak, Malatya’yı tekrardan eski gücüne kavuşturmaktır. Bizler bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Depremin ilk gününden itibaren sahada olduk. Yardımlarımızla, sosyal projelerimizle, yine aynı şekilde yaptığımız yatırımlarla Malatya’yı terk etmedik. Malatya’da kalacağız ve Malatya’da olacağız diye bir sloganımız var” diye konuştu.

Tarihte mevlit Aslanoğlu’ndan sonra kavgaların, küskünlüklerin, siyasi çatışmanın gölgesinde kalan şehirde ilk kez her görüşten, her düşünceden, bir çok alandan  şehrimizin nadide insanları bir araya getirildi. Hemde Ramazan ayında bir iftar programı vesilesiyle. MAGİNDER’in aynı duygularla uzun yıllar Malatya’yı kucaklamasını temenni ediyoruz. Bu şehirde bir tek siyaset olamaz. Dingin, sahiplenici, güçlü STK’larında öncü rol model olmasına fırsat tanınmalıdır. En azından bütün Malatya’da derli toplu, ne istediklerini bilen, kim olduklarını, asıl maksatları, siyasete bulaşmamış, tarafsızlık ruhu ile bir sivil kuruluşumuz olduğunun bilincindeyiz. Vatandaşlar olarakta sahip çıkmalıyız bugün. Teşekkürler MAGİNDER…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu