AnalizDünyaEkonomiGenelGündemKöşe YazılarıMedyaSiyaset

MESELE…!

Emeklilere yapılan % 25 lik zam konusunda artık iyice anlaşılmalıdır ki…!

MESELE, kafaların yalın ve yalçın bir hakikati gözardı etmesidir.

MESELE, emeklilere ve memurlara verilen yüzdelik dilim artışları değil, arada ki ucurumla hükümdarın adâletsiz bir tasarrufa imza atmasıdır.

MESELE, toplumun iki saygın ve güzide tarafı arasında ayırım yaparak, iki kardeş kesimi gereksiz ve tehlikeli şekilde karşı karşıya getirmek, birlik, dirlik ve beraberliğimiz adına telâfisi zor bir fitneye sebep olmaktır.

MESELE, zamanında ömrünü ve emeğini devleti ve milleti için harcayan emeklileri sanki, devletini sevmeyen paraya doymazlar, aç gözlü insanlar konumuna getirmektir.

MESELE, aynı ekonomik ve enflasyon şartlarında yaşadığı hâlde, toplumun yarısına % 87 lere varan, diğer yarısına % 25 lik bir artısı reva ve lâyık görerek vicdanları yaralayan adâletsizliği yapıp arkasından da; ” Biz bu artışla emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik sözümüzü tutuyoruz.” söylem ciddiyetsizliğidir.

MESELE, vicdanları yaralayan, gönülleri inciten bu ayıbın sebep ve sorumlularının kendi ayaklarına değil kafalarına sıktıklarını fark etmemesidir.

MESELE, emekli sendikalarının sessizliği ve suskunluğudur.

Bir başka ve garip MESELE de, vatandaşa kazık (afederdiniz) olacak kimi düzenlemeleri, vatandaşı enayi yerine koyarak, ‘Torba Yasa’ gibi bir ucube yasa içine sokmaktır.

Çünkü, yasa gibi devlet ciddiyetini gerektiren bir düzenlemenin, adam gibi bir adı olur.

Ekmek torbası, kum torbası, para torbası gibi isim tanımlamaları olurda, ‘Torba Yasa’ gibi bir yasa adı ve tanımlaması olmaz beyler. Ayıptır.

Neyse ey emekliler…!

İSYAN ASLA YOK, AMA İTİRAZA SONUNA KADAR DEVAM.

Bu ses ne Türkiye semalarında, ne iktidar partisi yanlıları ve yandaşları nezdinde, nede seçimlerde susmamalıdır.

Ama dikkatli, ama ölçülü, ama insaflı, ama tahriklere gelmeden…

Demokratik, yasal, şeffaf, medeni, etik, örnek ve seviyeli bir mücâdeye devam inşallah.

Abdulkadir TÜRK

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu