AktüelAnalizDünyaGenelGündemKöşe YazılarıManşetMedyaÖne ÇıkanlarSanatVitrin

Merhaba Değerli Dostlar…

Merhaba Değerli Dostlar,

İletişim teknolojisindeki hızlı değişim insanları farklı arayışlara ve farklı haberleşme araçlarını bulmaya yöneltiyor tabii olarak. İşte bu araçlardan birisi de şu an kullanmakta olduğunuz internet ve bunun sağladığı sanal ortamda gazete ile okurları buluşturmak. Bu imkan her ne kadar gelişmiş ülkelerde yaygın ve de sıradan bir uygulama olsa da, henüz bu nimetten yararlanamayan, böyle bir uygulamayı algılayamayan dünyalılarımızın varlığı da bir gerçek.

Neyse….

Biz gelelim bu köşede siz değerli okurlarımızla paylaşacaklarımıza. Öncelikle bu köşede, sizlerle kendi uzmanlık alanım olan eğitim, yönetim genel başlıklarının yanında, kamu yönetimi özel alanında daha çok kalem oynatmak istediğimi belirtmeliyim. Tabi bu iki ana başlık insan hayatının çok önemli bir kısmını kaplıyor. Bugün eğitimin ilgilendirmediği kişi ve kurum yoktur sanırım. Aynı şekilde kamu hizmetlerine ihtiyaç duymayan kişi ve kurum da yoktur. O halde alanımız oldukça geniş. İşte bu geniş alanda tabir yerinde ise peşrev tutmaya çalışacağız gözümüzün gördüğü, aklımızın erdiği kadar.

Okur yazar olan her birey belki bir mühendisle, bir mimarla veya bir başka meslek mensubu ile karşılaşmayabilir. Yani bir doktor, bir avukat, bir savcıyla işiniz olmayabilir ve onlarla karşılaşmayabilirsiniz. Ancak, her bir bireyin mutlaka bir öğretmeni vardır, bir öğretmenle karşılaşmıştır. Dolayısıyla eğitimin iyi veya kötü yönleriyle buluşmuş, kimisi aldığı eğitim sayesinde kendisine, ailesine, çevresine, toplumuna ve insanlığa faydalı olmuştur. Kimisi de kendine sunulan bu eğitim fırsatını iyi değerlendirememiş ve yukarıda bahsettiğimiz hususlarda görevlerini yerine getirememiş olabilir. Burada bir anlamda eğitimin kişiye yüklediği sorumluluğu da belirtmiş oluyoruz. Yani eğitim; kişinin kendisine, ailesine, toplumuna, insanlığa ve Allaha karşı olan görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi için beden ve ruh sağlığını koruyarak kabiliyetlerini geliştirmek için yapılanşuurlu faaliyetlerin tümünü kapsar. Bu yönüyle baktığımızda eğitim bir derya olarak karşımıza çıkıyor. Ve eğitimin feyizli sonuçlarını devşiren milletler bugün dünya milletler camiasında ekonomik olarak ön sıralardaki yerini almışlar…

Diğer taraftan kamu yönetimi de oldukça kapsamlı bir alan. Yine her bir birey ister köyde, ister kentte yaşasın, mutlaka kamu hizmetini ya sunan ya da kamu hizmetinden yararlanan konumundadır. Mal varlığınız varsa vergi öderken kamu hizmetinden yararlanırsınız. Evinizde elektrikli ev aletleri kullanıyorsanız kamu hizmetinden yararlanırsınız. Hasta olduğunuzda, eğitim hizmeti almak istediğinizde, yolda araba kullanmak durumunda kaldığınızda… mutlaka kamu yönetimi ile karşı karşıyasınız demektir. Yani yaşıyorsanız, nefes alıyorsanız kamu hizmetiyle bir şekilde muhatapsınızdır.

İşte gerek eğitim, gerekse kamu yönetimi konusunda çağdaş insanın beklentisi düne göre çok artmıştır. Artık sunulan hizmet ne olursa olsun, o hizmetin kalitesini hizmeti alan sorgulamaktadır. Yani daha kaliteli hizmet almak isteği ve bilinci her geçen gün yükselmektedir. Bu durum doğal olarak yönetime büyük sorumluluklar yüklemektedir. Dolayısıyla genelde yönetimin özelde ise kamu yönetiminin kaliteli olarak icra edilmesi yönetim biliminin temel ilkelerindendir. Yönetimde kalite yoksa başka bir şeye bakmaya gerek yok denebilir. Yani tuz kokmuşsa gerisi laf-ı güzaftır.

Biz bu köşemizde bundan sonra belirttiğimiz çerçevede her hafta Cumartesi günü bildiklerimizi, gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı kendi süzgecimizden geçirerek sizlerle paylaşma gayretinde olacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Daha iyi günlerde ve paylaşımlarda bulunmak ümidiyle Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, sağlıkla, mutlulukla nice Bayramlara kavuşmanızı Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum. Dr.Kadir ÇETİN

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu