GenelGündemKöşe YazılarıMalatyaManşetMedya

Fatma ninenin suçu ne?

Fatma (Özarslan) nine, bir Anadolu kadını, Malatyamızın özbeöz kızı. 80 yaşına ilerlemiş bir büyüğümüzdür. 

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde Erdoğan ile görüşmek için tam 2 saat kapıda beklediği halde, en son içeri alınmayınca geri dönderildiğini farklı basın kuruluşlarından okuduk/öğrendik. 

Yani, o gün önemsiz bir durum olarak görülen 80 yaşındaki bir annenin Erdoğan’ı görme çabası kimselerce önemsenmemiş evine gönderilmiş olması talihsizliğine karşın sosyal medya fenomeni İrfan Yılmaz’ın ki Ak partiye çok yakın duran bir isim olduğuna esasla bu duruma çektiği videoda sitemlerini sıraladı derken… 

Bir baktık Fatma nine’yi Ankara’ya taşıyorlar. “Heyhat” dedim.

Fotoğraf: Twitter

Malatya’da belki evine bir kaç yüz metre yakınına kadar gelmiş Erdoğan’la Fatma nineyi görüştüremeyen Ak partili mevcut siyasiler “en iyisi biz Fatma nineyi ayağımıza çağıralım” dercesine; hem sosyal medyada bize duyulan tepkinin rövanşını alır, hem yine bir siyasi şova dönüştürür, hem de Malatya’da reisle kuramadığımız organik kuntağı onarmakta işe yarar belki bakış açısıyla tuttular Fatma nineyi Ankara’ya uçurdular. 

Yahu yapmayın, yazıktır, günahtır. Bu kadıncağızın tuvalet ihtiyacı olur. Uyumak ister, muhtemeldirki sağlık sorunları vardır. (Sol eli medikal bandajlı) Düzenli kullanması gereken ilaçları olabilir. Bu yaşta bir insanı ordan oraya çekiştirmek, yanında bir bavulu çantası muhakkak olmuştur, bu kışın ortasında, üstelik Ankara’nın ayazında Fatma nine’yi kapı kapı gezdirmekte nedir böyle? 

Bir de siyasilerin sosyal medya sayfalarına baktığımızda “büyük buluşma diye servis edilmesi inanın bana pek makul ve samimi gelmedi nedense. 

Kendisine refakat eden İrfan Yılmaz ve Mehmet Ceyhan hemşerilerimize gelince, onlara bir şey demiyorum. Sadece üzerine düşen insani vazifelerini sosyal bir duyarlılıkla fazlasını yaptıklarına inanmaktayım. Takımlarını giymişler, kravatlarını bağlamışlar, son derece nezaket kuralları çerçevesinde hediyelerini hazırlamış çıkmışlar Ankara yoluna doğru. Sözümüz elbet bu iki insana değil. Olamazda… Asıl veryansın ettiğimiz Fatma nineyi burda Erdoğan’la görüştürmeyi başaramayan veya ilgilenmeyen, bir şehit ailesine dahi misafir edemeyen siyasi cenahın bakıma ve yardıma muhtaç Fatma ninemizi kalkıp Ankara’ya kadar gitmesine mahal göstermeleri, fiilen ayağına çağırmalarıdır. 

Fotoğraf: Twitter

İşin israf boyutu içinse apayrı bir başlık açmak gerekir. Üç kişinin Ankara’ya tek yön uçak bileti minimum 2000 TL. Bir o kadarda dönüş… Hediyesi, yemeği, konaklama vs derken bugün üç kişinin 3/5 günlük Ankara ziyaretinin maliyeti asgari 20 bin liradır. Siz yuvarlak hesapla 25 bin deyin. Umarım siyasiler Malatya’dan gelmiş ziyaretçilerini sadece odalarına beş dakika misafir etmekle yetinmemiş, sponsorları da olmuşlar. İrfan Yılmaz’ı tanırım yalan söylemeyen bir kardeşimiz, soracağım öyle değilse gerçekten çok yazık etmiş olurlar.  Esnaflık yaparak geçimini sağlayan iki hemşerimize mali boyutunu da yüklemişlerse işin rengi kaçar en başından söylemiş olayım.

Burda 2 dakika Fatma nineyi misafir edemeyen siyasilerimiz 25 bin TL maliyetli israf kartını açmış olmaları çok düşündürücü gerçekten. Malatya’da geri çevirdikleri bir yaşlı kadıncağızı maşallah Ankara’da –paylaşılamıyor pozları da– çok düşündürücü. Herkes önünde el pençe diz divan, kapı kapı “yaşlı teyzemizi misafir ettik” adı altında vitrinlerine koymaları saygısallıkta geç kalınmış destur hatasından başka bir şey değil. Sorarım: dün kapıdan çeviriliyordu, peki şimdi ne değişti? 

Erdoğan, toplumun en alt kesimi dediğimiz köylü, varoş yada şehrin banliyölerinde yaşayanlar ile her zaman buluşmaya hazır bir reaksiyondadır. 

Kaldıki bir yaşlı teyzenin kapısına kadar geldiğini duysa idi kalkıp kendisi masasına götürürdü. Sohbet eder, ikramda bulunur, onunla sohbet ederdi.

Bu sözleri söylemeye gerek var mı bilemiyorum ama sanırım yirmi yıldır duyuyoruz Erdoğan’ın ani bir kararla geçtiği güzergah üzerinde bir gariban sofrasına konuk olduğunu. Keza:

Ankara’da Fatma nine ile fotoğraf çeken siyasiler açık açık bir yaşlı anamıza sanki bir ceza vererekten, oluşturdukları yapmacık bir sevgi seromonisi üzerinden siyasi şova dönüştürdüklerini aleni belli ediyorlar zaten. 

Sanırım Erdoğan Malatya ziyaretinden bu yaşlı kadıncağızın içeri alınmadığını bilmiyor! Yazayım:

Bilseydi bu hunhar tablonun oluşmasına kesinlikle müsade göstermeyecekti. Malatya’da iken siyasilerin Erdoğan’a yakın durma, ilgisi alanında bulunma çabaları, aynı fotoğraf karesine girebilme mücadeleleri, biraz daha bizi fark etsin, en çok beni görse olmaz mı düşük profilli popülizmi bu gün bu kadının Ankara’da bertaraf olmasına neden olmuştur. 

Bir gece de 9 kez arandığı halde  telefonunu açmayan veya geri dönüş yapmayan Ak Partinin Malatya temsilcisi, yaşlı bir kadıncağızı Ankara’ya ayağına götüren siyaset biçimi gösteriyorki Malatya ambiansında böyle bir siyasi roterik büyük bir değişime gebe olduğunu kanıtlıyor. Metal yorgunluğu gibi fizik kurallarını da eklediğimizde Ak parti’nin Malatya’da çok daha taze, güçlü, şehrin limitlerini dengeleyecek, pragmatistlikten soyutlanmış yepyeni bir yönetime ihtiyacı olduğunu gün yüzüne çıkarmıyor mu? Ancak:

Fatma nine hadisesi bugün bu değişimin gerekliliğini bize gösteren en bariz örnek. 

Yarın siyaset dediğimiz orayanteli çok başka yerlere çekmeye hazır bir şablon halinde gösterirlerse; şaşırmamakla birlikte dahası bu kadim topluma saygısızlıktır. Elinizi vicdanınıza koyun hanginiz 80 yaşında anne babanız veyahut kolu sargılı aile büyüklerinizin siyasilerin odalarında dolaştırılıyor sürecine razı gelirsiniz. 

Hadi siyasiler madem böyle bir şeyi tertipledi diyelim, Fatma ninenin yokmu bir yakını, torunu, kızı falan… İki yabancı erkek yanında kendisini ne kadar rahat hisedebilirki!

İnşallah Fatma ninemiz sağ Salim evine sevdiklerine dönüş yaparda: en azından “alan razı satan razı” döngüsü amacına ulaşmış tipolojik bir kanıt şeklinde tarihteki yerini alır. En büyük korkum ise bunca hengameye rağmen Fatma ninemizin Erdoğan’ı görmeden gelmesidir. Etik olmamakla birlikte galiz bir hatanın kime faydası olduğu noktasında durup ne yaptığımızı sorgulamamız gerekecek! Dilerim öyle bir şey olmaz.

Fatma nineneyi Erdoğanla buluşturma operasyonu devam ederken “bakın bakın memleketin sorunları üstesinden nasıl geliyoruz” kurnazlığının geri tarafta tüm bu operasyonun tam ana tutacağı yapmakta incelenmeye muhtaç ayrı bir sosyolojik vâkâ.

Yazıyı yazdığım saatlerde henüz Erdoğan buluşması gerçekleşmişti Fatma ninemizin. Siyasilerimiz zaman zaman böyle acemice davranabiliyor. Ne diyelim. Doğrusu Fatma ninemiz için çok üzüldüm. Keşke burda Erdoğan’la görüştürebilseydinizde yukarıda saydığımız onca şeyin söylenmesine gerek kalmazdı o zaman. Ne dersiniz haksız mıyım?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu