Köşe YazılarıMalatyaSiyaset

Ak Parti Malatya Adayı Sami Er’in Çalıntı Projeleri  

Malatya’da yerel seçimlerde bütün gözler Ak Parti adayının geçen pazar günü açıkladığı projelerinde…

Ama açıklanan projelerde kullanılan görsellerin “Malatya’ya ayağa kaldırmaya geliyorum” gibi iddialı bir söylemle çelişen, basit bir teknikle Googlede karşısına ilk çıkan fotoğrafları apar topar kes+kopyala+yapıştır’layıp, altına bazı  başlıkların iliştirilmesi sonrası halka açıklanmasını bu yazı da tartışacağız. 

Malatya’nın  başka hayati gerçeklerine doğru bakmak gerekirken; adeta projeleri dinlemeye gelen halkı resmen aptal yerine koymak diyebileceğimiz bu samimi olmayan piar çalışması tabiki fiyasko ile sonuçlandı. 

Çünkü “projelerim” diye lense edilen görsellerin bir çoğu intihal (eser çalıntısı), ilkokula giden bir çocukğun dahi rahatlıkla elde edeceği görseller üzerinden Malatya’ya yakışır projeler formatında açıklamanın travmasını yaşıyor şehrimiz. “Nasıl olur diyenden, bu kadar da olmaz, ayıp etmiş” diyene kadar bir çok kesimlerce tepkiyle karşılandı. 

Tamamen tribüne oynayan Er’in köy kurnazı geçinerek halkı ise cahil, nasıl olsa anlamazlar, bunlarda o kadar bilgi tecrübe yoktur diye yapmış olduğu lansmanın şifrelerini Yeniden Refah Partisi il başkanı ve adayı Bilal Yıldırım ortaya çıkardı. 

Er tv kanalında Hülya Kaya’nın sunuculuğunu yaptığı programda, Yıldırım orjinali görsellerle Sami Er’in kopyalandığı görselleri tablolar halinde tek tek detaylı şekilde açıklamış, yayın akışı sırasında sunucu Hülya Kaya dahi aynı şekil hayretler içinde kaldığı görüldü. 

Aslında Malatya’da kamuoyunun geniş bir kesimi için çok önemli bir haber niteliği taşıyordu. 

Sanki önemsiz küçük bir siyasi partide, bir köy muhtarı olmaya gelmişçesine, ergen bir tavırla seçime ilk kez giren, imkansızlıklar içerisinde ancak elden bu gelir anlayışının servis edildiği imitasyonik bir çalışma olmuştu. 

Ak Parti gibi güçlü ve 22 yıldır ülkeyi ilkeleriyle yöneten bir Partinin prestijini ayaklar altına almayı bırakın, Recep Tayyip Erdoğan’ın mücadelesine darbe niteliğinde,  bu basit ama çapsız yaklaşım sonrasında halk diyeceğini dedi de genel merkez ne der asıl biz orasını merak ediyoruz. 

En başından beri Sami Er’in bu şehirle bir alakası olmadığını savunduğumuz onlarca yazı yazdık. Meşaleci kardeşlerimiz tarafından sırf Selahattin Gürkan’a karşı öne sürülen bir isim ve tek bu dönem şehri yağmaladıktan sonra geri gönderecekler. Allah aşkına şehri ayağa kaldırmaya gelen biri internetten fotoğraf avına çıkar mı? Malatya’nın yok yok milyonlarca fotoğrafı var. Hadi yeni bir şeyler oluşturamadın, anket yaptır, kamuoyuna sor veya biz yardımcı olalım. Çok şükür elimiz ayağımız kalem tutuyor. Görünen köy klavuz istemez misali şehre yabancı olduğunun kanıtı sayılan projelerini de basit bir algı ve yine şehrin ana arterlerine yabancı amatör bir ekiple hazırlayan Er, dakika bir kendi kalesine gol bir dedi. 

Daha önce de Malatya ile ilgili reel bir numarasının olmadığını, sadece il özel idaresinde genel sekreterlik yapmış, ardından İstanbul Fatih beledİyesinde Başkan yardımcılığı yapmış, TOKİ geçmişine rağmen şehirde tanınan, mütevazi ve idealist çizgisiyle geniş kesimlerin takdirini kazanmış diyemeyeceğimiz bir isim.

Uzun süre Malatya ile herhangi bir irtibat kurmadı. Deprem gibi büyük bir felaket esnasında dahi göz ardı etti buraları. Fatih belediyesi Başkan yardımcısı gibi kritik bir makamda olduğu halde yine herhangi bir yardımın gelmesinde öncülük yapmadı. Sadece sustu ve izledi. Şimdi şapkadan çıkar gibi şehri kurtarmaya geldim politize reaksiyonu kendi eliyle heba etti, hemde seçime 2 hafta kala bir sürede. 

Sami Er’in, günler öncesinde sosyal medyada başlayan projelerinin lansmanı programı reklam ile yine Ak Partinin sınırsız çek kestiği, sırf seçimde psikolojik üstünlüğü elde etmek için her türlü imkanın emrine amade edildiğiı o lansman meğer telif hakkının dahi ödenmediği muhtemel bir intihal olmuş. 

Bazılarına, daha doğrusu Ak Partiyi canı pahasına savunan kitle için önemli değil böyle korsanvari girişimler. Ama şehirde üç güçlü adayın hınca hınç yarıştığını ve üstelik % 10-15’lik kararsız bir seçmenin ortada durduğunu göz önünde bulundurursak Er’in bindiği dalı kesmekten imtina etmediğini görüyoruz. 

YRP adayı Bilal Yıldırım’a gelince tebrik etmemek elde değil. Dersine çalışmak bu olsa gerek. Sen o fotoğraflar nasıl kopya olduğunu anladın, hadi anladın nasıl orijinallerine ulaştın hepsi üst düzey bir gazetecilik başarısı. 

Gelin Prpje lansmanında açıklanan orjinal ve kopya görüntüler bir daha beraber analiz edelim:  

PROJE-1

AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, SÖZDE MALATYA İÇİN KONFORLU ULAŞIM PROJESİ HAZIRLAMIŞ…

BÖYLE BİR PROJE YOK, ÇÜNKÜ BÖYLE BİR PROJE HAZIRLANMAMIŞ

PROJE DİYE SUNDUĞU GÖRÜNTÜ,  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NIN, YILLAR ÖNCE AMERİKA KENTLERİ İÇİN HAZIRLADIĞI BİR  ÇALIŞMA

Kopyası proje:

PROJE-2 

Sami Er’in Malatya için hazırladığını söylediği Beylerderesi’ne 2. Viyadük Projesi….

Böyle bir proje hazırlanmadı.

Çünkü, proje diye sunduğu görüntü, İstanbul – İzmir Otoyolu’ndaki bir viyadüke ait.

Kopyası proje: 

Beylerderesi 2. Viyadüğü Projesi diye sunulan İstanbul – İzmir Otoyolu’ndaki viyadüğün fotoğraf kaynağı: Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesi.i

PROJE-3 

Sami Er, Malatya’yı yönetmeye talip ama Malatya’ya o kadar yabancılaşmış ki, Beydağı Ağaçlandırması Projesi diye, Nazilli Orman işletme Müdürlüğü – Karacasu Endüstriyel Ağaçlandırma Sahası’nı, Beydağı diye Malatya halkına sunuyor.

Proje, kopyala yapıştır yöntemiyle masa başında hazırlanmış.

Kopyası proje: 

Nazilli’deki ağaç sahasını Malatya Beydağları diye sunmak, Malatya’ya yabancılaşmış olduğunu itiraf etmektir. Malatya’nın ağacına, dağına, coğrafyasına yabancılaşan halkına da yabancılaşmış demektir ve Malatya’yı yönetemez.

PORJE-4 

Sami Er, Kışla ve İnönü Caddesi için Prestij Cadde Projesi hazırladığı algısını yaratmak için proje hazırlamış gibi görsel paylaşıyor. Halkı yanıltıyor,  ama Malatya insanı ahmak değil.

Hazırlanan böyle bir proje yok.

Görüntü Çekya’nın başkenti Prag’a ait. Sami Er, Kışla ve İnönü Caddesi için Prestij Cadde Projesi hazırladığı algısını yaratmak için proje hazırlamış gibi görsel paylaşıyor. Halkı yanıltıyor,  ama Malatya insanı ahmak değil.

Hazırlanan böyle bir proje yok.

Fotoğraf Çekya’nın başkenti Prag’a ait.

Kopyası proje: 

PROJE-6 

Sami Er ve ekibi, Malatya’ya o kadar yabancılaşmış ki…

Malatya’da binlerce esnaf 6 Şubat depremlerinde işyerini kaybedip  konteynerlere yerleşmek zorunda kalırken ve bu nedenle Malatya’da onlarca esnaf konteyner yerleşim alanı kurulmuş iken, Sami Er bunlardan habersiz olmalı ki, sunduğu sözde proje için, Osmaniye gazetelerinden fotoğraf indirmeyi ancak becerebilmiş.

Kopyası Proje: 

Burası Osmaniye’deki depremzede esnaf için kurulan ticaret alanı.

Ama Sami Er, Malatya’da hayata geçireceği projenin fotoğrafı olarak kullandı.

Halkı seçim kampanyasında kandıranlar, iş başına geldiğinde acaba ne yaparlar?

PROJE-7

Sami Er’in Yeni Sanayi Siteleri projesi de sahte.

Çünkü, projem diye tanıttığı görüntü, Bursa Teknoloji Organize Bölgesine ait.

Kopyası proje: 

Burası, Bursa Teknoloji Organize Bölgesi ama Sami Er, proje tanıtım toplantısında, bu görüntüyü hazırladığı yeni sanayi siteleri başlığı ile pazarlıyor.

PROJE-8 

63A2A877-CA04-458C-95F3-E7ABD02CE1C3.png

Sami Er ve ekibi tarafından hazırlanmış böyle bir proje yok.

Çünkü, Sami Er’in Malatya Öğretmenevi Projesi diye pazarladığı görüntü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın küçük ilçeler için hazırladığı, 50 yataklı Öğretmenevi Tip Projesi…

Kopya proje: 

00F32924-BBCE-465A-8CCF-1738A18A0200.png

Milli Eğitim Bakanlığı 50 Yataklı Öğretmenevi Projesi

PROJE-9

3CD03D1E-2336-43FA-A00A-CBF0E5B26D8B.png

Burası 29 Mayıs Üniversitesi  Elmalıkent Erkek Öğrenci Yurdu

Ama Sami Er’e inanırsanız, o görüntü Malatya için hazırlanan Konteyner Dönüşüm  Projesi…

Tabii inanırsanız, çünkü Sami Er ve ekibinin hazırladığı herhangi bir proje yok.

Sadece kopyalayıp yapıştırdıkları bir fotoğraf  var.

Kopya proje: 

AE902D47-A3E5-4D0F-A837-94C161A04D5C.png

PROJE-10

091D0D52-6E7B-4E36-A51D-6FA6A0D4CF2F.png

Google taraması ile internetten şık bir konteyner fotoğrafı bul, üzerine 10 saniyede Tek Adımda Çözüm (TAÇ) yaz… Al Sana bir Sami Er projesi…

Kopya proje:

F0A5C50E-455E-49DB-A958-4F26C081EFC1.jpg

adresinden indirilebilen bu fotoğrafın başlığı şöyle:

«Nakliye konteynırları son derece özelleştirilebilir»

Evet, Sami Er de özelleştirmiş ve Malatya’yı ayağa kaldıracak olağanüstü büyük bir proje üretmiş ÜÇ KELİME İLE… TEK ADIMDA

PROJE-11

0E45EE8A-4C8A-408F-8E0D-030C7F84BC70.png

Bu görüntü Sami Er’in, Malatya’yı Fuar Şehri yapma vaadine ait görüntü. Görüntü Google’dan taranıp bulunmuş, kopyala yapıştır ile proje gibi sunulmuş.  Görüntü üzerinde oynanmış, Malatya Büyükşehir Belediyesi  tabelası asılmış iki ayrı yere… Çünkü burası Isparta Kitap Fuarı.

Kopyası proje:

80C1CB36-ECD0-49C1-9D75-11F5559D52E1.jpg

Isparta kitap fuarı 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu