Köşe Yazıları

SEÇMENİN SAKALI

Seçimler münferit birkaç olay hariç kazasız belasız bitti. Malatya’da oy verme saatleri olan 07.00-16.00 arasında sandık adeta teneşir oldu siyasetçileri susturdu. Sandıklar açılmaya başlandığında seçime katılan tüm partiler istisnasız büyük bir dikkat ile sonuçları merak ediyordu. Sandık tutanakları tutulmaya başladıkça neredeyse Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Malatya’da da YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLAYACAĞINI önce sandık kurulundakiler sonrasında sayıma katılanlar ve en sonunda da sonuçlardan haberdar olan herkes anlamaya başladı.

Tüm Siyasi Partiler, Seçmenin yıllar sonra hem Türkiye’de Hem Malatya’da İLK DEFA BU KADAR ETKİN ve STRATEJİK bir tavrı ile karşılaştı. Hazım sorunu yaşatacağı kesin olan sonuçlara göre; iktidar olduğu 2002 yılından beridir girdiği her seçim ve katıldığı her referandumdan kazanarak çıkan Ak Parti yara aldı ve tarihinde AK PARTİ MALATYA ve BİR KAÇ İL HARİÇ İLK DEFA 2.PARTİ OLDU. En azından GÖRÜNEN BU.

PEKİ GERÇEKLER NE?

Herkesin malumudur ki seçimlerde sonucu belirleyen oylardır. Peki hangi oylar? Fazla detaya girmeden özetle önce aşağıdaki tabloya bir bakalım. 

SEÇİMLERCUMHUR İTTİFAKI TOPLAMIDİĞERLERİ
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlık 1. Tur ve Milletvekili SeçimleriRecep Tayyip ErDOĞAN 296.188 Cumhur İttifakı Toplam  301.633DİĞER ADAYLAR     130.651DİĞER İTTİFAKLAR   132.406
28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı 2.Tur SeçimleriRecep Tayyip ERDOĞAN 302.280Kemal KILIÇDAROĞLU 117.804
31 MART BELEDİYE BAŞKANLIĞI Sami ER 190.165DİĞER 28 ADAYLAR 198.204

Bu yazı seçim sonuçlarının derin analizi ve yorumlaması içerikli olmadığından CUMHUR İTTİFAKI ve KARŞIT İTTİFAKLARININ TAMAMININ rakamlarını karşılaştırabilmek için yukarıdaki tabloyu dikkatlerinize sunuyorum. Yukarıdaki tablo genel tabloyu özetlemekle birlikte gerektiğinde ilçe, parti, ve her aday için de ayrı ayrı yorumlanmasına da yardımcı olacaktır.

Seçim sonuçlarına bakılınca söylenebilecek ilk söz 31 Mart 2024 seçimlerinde İLK DEFA OY KULLANMA HAKKINA ERİŞMİŞ OLANLAR HARİÇ , çok değil birkaç önce yani 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimlerde CUMHUR İTTİFAKININ CUMHURBAŞKANI ADAYIRECEP TAYYİP ERDOĞAN’ a OY VEREN 112.115 SEÇMEN 31.MART.2024 YEREL SEÇİMİNDE MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINA yani CUMHUR İTTİFAKI ADAYINA OY VERMEMİŞTİR.

Daha değişik bir ifadesiyle YENİ SEÇMENLER BU RAKAMLARDAN HARİÇ OLMAK ÜZERE EN SON SEÇİME GÖRE CUMHUR İTTİFAKINA OY VEREN 112.115 SEÇMEN bu seçimde HEYECANLANMAMIŞ ve ÖNEMLİ BİR KISMI  SANDIĞA GİTMEYE GEREK BİLE DUYMAMIŞTIR.

Yine Rakamların diline göre ise DİĞER İTTİFAKLARDA en yüksek katılım üzerinden 132.406 olan oy 198.204 oya yükselmiştir bu dönemde. Gerçekleşen bu rakamlara göre geçen seçimde CUMHUR İTTİFAKINA OY VEREN  65.798 SEÇMEN OYUNU DİĞER ADAYLARA VERMİŞTİR.

PEKİ NEDEN?

Seçim Sonuçlarının artık resmileştiği bu günlerde her kesim ve kişi kendine göre sebep sonuç korelasyonları kurmakla birlikte henüz ham düşüncelerin olgunlaşması ve demokratik olgunluk ve hazım için biraz zamana ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.

Sonuçlarla illiyet bağını kuracak bir çok sebebi daha önceden yazmış birisi olarak bu yazımın seçim sonuçlarını NEDEN sorusu üzerinden yorumlama amacı olmadığından bu konuda ilerleyen zamanlarda belki de birkaç yazı ile yazacağımı belirttikten sonra  EN ÖNEMLİ SEBEBİN SEÇMENİN ANLAŞILMAMASI olduğu düşüncesinde olduğumu paylaşmak istiyorum. 

Çünkü bu seçimdeki sonuçların böyle olmasını HER ŞEYDEN ÖNCE SEÇMENİN KEYFİNİN KAHYASI ÖYLE İSTEMİŞTİR. SEÇMEN HİÇ BİR PARTİ VE İTTİFAK İÇİN KURULU SAAT, NE YAPACAĞI ROGRAMLANABİLİR BİR ROBOT DEĞİLDİR. Seçmen komutlarla haraket eden cansız, iradesiz, duygusuz  bir varlık da değildir. SEÇMEN sadece algılarla yönlendirilen ve akıl ve izan yoksunu bir düşüncesiz hiç değildir. Seçmen Yüce Allahın Sabır sıfatınıömrün sonuna kadar taşıyacak vasıflarla donatılmış bir sabır taşı hiç değildir. Özetle SEÇMEN AK PARTİ’ ye İLK DEFA ARTIK BENİ DUY, BENİ GÖRMEZDEN GELME VE BENİMLE TANIŞ MESAJI VERMİŞTİR. Bana DAYATMA yapma, benim için BANA RAĞMEN işler yapma, SEÇ DİYE ATAMA YAPMA mesajı vermiştir.

AK PARTİ açısından bu seçimden çıkan en önemli sonuç ise SEÇMEN artık TEŞKİLATLAR, ATANMIŞ VE SEÇİLMİŞLER ELİYLE ULAŞAMADIĞI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’a DOĞRUDAN SESLENMİŞTİR.

Sonuçları itibariyle SEÇMEN,  CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’a DOĞRUDAN, TAVİZSİZ, ACIMASIZ, CANININ YANDIĞI KADAR CAN YAKAN BİR MESAJ VERMEKTE BEİS GÖRMEMİŞTİR

31 Mart 2024 Seçim Sonuçları hem Türkiye’de hem Malatya’da DOĞRUDAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’amesaj vermiştir.

Malatya özelinde 2014 Seçimlerinde 11 olan İlçe Belediye Başkanlığı Sayısını 2019 Seçimlerinde 9 ilçeye düşürerek TEŞKİLATA MESAJ VEREN SEÇMEN anlaşılmadığını, görülmediğini, görmezden gelindiğini, kendisine karşı atanmış ve seçilmişlerin ÜÇ MAYMUNA döndüğünü, kendisine karşı hem siyasetin hem bürokrasinin kör ve sağır olduğunu, herkese lo lo, kendisine de lolo olduğunu görünce MALATYANIN ATANMIŞ VE SEÇİLMİŞLERİ ile AK PARTİ MALATYA TEŞKİLATINA da DİKKAT ÇEKMEK İÇİN  31 Mart 2024 SEÇİMLERİNDE AK PARTİ İLÇE BELEDİYE SAYISINI 6’ya DÜŞÜREREK MESAJINI DOĞRUDAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’a, GERÇEK MUHATABINA DOĞRUDAN vermiştir.

Şöyle kısacık bir zaman merakla gözlemlemek istiyorum; mesela Teşkilatlar, Parti Yöneticileri, Atanmış ve Seçilmişler, Bürokrasi  kısaca SEÇMENİ BU KADAR SERT MESAJ VERMEYE İTENLER  SONUÇLARI nasıl yorumlayacaklar?

AK PARTİ TÜRKİYE’DE İLK DEFA 2.PARTİ olmuşken, Malatya’da 9 ay önce gittiği sandıkta CUMHUR İTTİFAKI ve RECEP TAYYİP ERDOĞAN’a oy verdiği halde bu sefer CUMHUR İTTİFAKININ TEK ADAYI Sn.SamiER’in BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN OY KULLANMAK İÇİN 112.115 SEÇMENİ SANDIĞA  DAHİ GÖTÜREYEMEN MALATYA TEŞKİLATI VE MİLLETVEKİLLERİNİN İL BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE BAŞARI KUTLAMASI YAPTIĞI ABSÜRT bir durum ortada iken ben yine de şöyle kısacık da olsa gözlemlemek ve beklemek istiyorum seçim sonuçları ile ilgili nedenleri yazmak için.

Bugünkü sonuçlara adım adım gidilirken yapılan tespitleri ve gözlemleri görmezden gelerek yok sayarak bugüne getiren ve bugünü yaşatanlara SAKALIMIZ YOK Kİ SÖZÜMÜZ DİNLENSİN diye serzeniş ediyorduk.

Aziz Milletimiz ve Hemşehrilerimizin İRADESİNİN ÜSTÜNDE BİR GÜÇ TANIMAYAN HERKES AMA HERKES SEÇMENİ SUÇLAMADAN gözlem ve analiz yapmak zorundadır.  

ÇÜNKÜ HERKES BİLMELİ Kİ SEÇMENİN SAKALI da VARDIR.

Bunu hatırlatarak 31 Mart 2024 Seçim Sonuçlarının Malatyamız ve Memleket ve Milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kalın Sağlıcakla.

Yasin Bikriye

İletisim [email protected]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu