Köşe Yazıları

Malatya notları 4

Malatya’da bulunduğum yıllarda Bakırcılar Çarşısı depremden önceki gibi düzenli değildi. Adıyaman’a göç ettikten sonra burası bayağı güzelleştirilmiş Malatya’nın turistik vitrini haline getirilmişti. Serhat acentelerinin Malatya’yı tanıtan broşürlerinde “gezilmezse, Malatya görülmemiş demektir” diye bilgiler veriliyordu. Hediyelik eşya satan, şark odası kurmak isteyenlerin uğrak yeri olmuştu. Şehir kültürünü yansıtıyordu otantik bir mekan haline gelmişti. Bu fotoğraflar iki yıl önceki ziyaretimde çekilmişti. Şimdi ise maalesef bakıcılar Çarşısı tamamen yıkılmış, moloz yığınlarıyla dolu bir tarla halini almış…

6 Şubat depremini 7.8 diyorlar ama aynı şiddette iki depremin aynı gün on saat arayla olması depremin şiddetini daha da arttırıyordu. Malatya’ ölümlere neden olan birinci depremdi. Halk sokakta iken ikinci deprem oldu bu deprem ise özellikle binaların yıkılmasına neden oldu İkinci deprem de 1 deprem gibi aynı anda birbirini takip etseydi sonuçları söylemeye dilim varmıyor.
Halkın deyimiyle taze camii diğer adıyla Yeni cami altındaki Malatya Oteli’nde Kırçuval Oteli ve Avşar Oteli 1 depremde yıkılmış çok sayıda vatandaş Hayatını kaybetmişti.

Yeni Cami ve çevresi şunu göstermiş bataklık bir zemin üzerinde kurulu ama hala burada bina dikmekte Çarşı kurmakta ısrar ediliyor.

Burada bina yapmayıp esnafı başka bir bölgeye taşıyıp Burayı da Cennetten bir köşe haline getirmek olmaz mı? galiba dünyayı cennette yaşamak yaşamak bir nasip işi !

Yeni caminin üst tarafı Fuzuli Caddesi Malatya vilayet binasının arka tarafları bulunduğum yıllarda Malatya’nın en lük semtlerindendi. Fuzuli Caddesi de çevresi de maalesef bir tarla haline gelmiş.

28 yıl önce Malatya’dan ayrıldıktan sonra bu şehire her gelişimde konakladığım yerlerden biri öğretmen eviydi. Malatya’da göreve başladığımda burası cezaeviydi. Kemal Tahir gibi bir edebiyat devinin yattığı yer. Birçok kitabına konu teşkil ettiği Anadolu insanını gözlemlediği notlar aldığı, günlük yazdığı yer. Namuscular, Karılar Koğuşu ve Hapishane Notları. Isimli kitaplarını içeriğini bu cezaevinde yazmıştı Şimdi ise sadece bir arsa. Çevredeki esnafın bir kısmı kaldırımlarda satış yapmaya çalışıyor. diğer bir kısmı ise şehrin dışına çıkmış.

Malatya’da tanıdıgım ziyaret ettiğim arkadaşlar dışında ulaşamadıklarımı telefonla aradım çoğu şehir dışında olduğunu söyledi!

Bilal Sürgeç

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu