GenelGündemKöşe YazılarıMalatyaManşetMedyaSiyaset

İktidarın bir belediyesi iktidara meydan mı okuyor ?

Son birkaç gündür yazar Mustafa Armağan münasebetiyle şehrimiz Malatya hiç hoş olmayan bir tartışmaya gebe. 

Yeşilyurt belediyesi tarafından 4 Kasım’da düzenlenecek “çocuk kitapları festivaline” davet edilen Armağan hakkında yazılıp konuşulanlara bakıldığında geçmişi aleni şekilde sansansiyonel ve şaibelerle dolu birini “illa getireceğiz” mantığında dayatmaya çalışmak ve yazar Mustafa Armağan’ın da “inadına geleceğim” gibi talihsiz bir telafuzu kullanması; tarihte olduğu gibi bugünde duyarlı bir toplum ve çok hassas bir yapıya sahip “Malatya halkına meydan mı okunuyor?” sorusunu akıllara getiriyor. 

Halkımızı bırakın, zaten halkı mevcut siyasilerin taktığı falan yok. En azından mensubu olduğunuz iktidar partisinin fetö mücadelesine az biraz da olsa saygı duyaraktan, Cumhur’u reis Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağının tozuyla geldiği Malatya’da; henüz kokusunu teneffüs ettiğimiz bugünlerin akabinde böylesine bir hamlenin ısrarla servis edilmesi “acaba Erdoğan’a da mı meydan okunuyor?” gibi bir düşünce biçimine sevk etmektedir bizleri. 

Biliyorsunuz, Armağan’ın geçmiş dönemlerde Mustafa Kemal ile manevi kızı Prof. Dr. Affet İnan hakkında belden aşağı söyledikleri hafızalardan silinmiş değil. Dahası fetö’cü geçmişi bulunan ve sınır sayılan 17/25 Aralıktan çok sonraları dahi Zaman gazetesinde bir çok yazıları çıkmış, 17/25 Aralıktan 2 yıl gibi ciddi bir süre boyunca Gülen’i açıkça savunmaya devam ettiği ve hükümetin Fetö ile kıyasıya bir mücadeleye giriştiği o günlere dair Google’de basit bir arama yapıldığında dahi yüzlerce örnek materyalin karşımıza çıkması kadar hassasiyetle bakıyoruz konuya. 

Hal böyleyken Yeşilyurt belediyesi ısrarla hiç alakası olmadığı halde Armağan’ı çocuk kitapları festivalinde getirip halkımıza pazarlamaya çalışıyor olması…

Hiç bir çocuk kitabı olmadığı ayan beyanken; Yeşilyurt belediyesi yukarıda bahsettiğimiz tüm hassas içeriklere aldırmadan Mustafa Armağan’ı çocuk festivalinin ara yüzü yapmakta diretiyor olması…

Sanki şehrimizin ikbal kapılarının onun yüzü hürmetine açılmasından dem vurarak, tüm şehrin memnun kaldığı varsayımını düşük profilli bir politik çıkışla sunulması peşinde.

Buna ilişkin çok sayıda tepki patlamasını görmezden gelmek eğiliminin sanki kişileştirilmiş hezeyan dolusu bir hicap faktörü var ortada. 

Yazıyı yazdığım sırada Armağan’ın getirilmesi hususunda hiç bir sakınca görmedikleri şuuruna binaneyn, herhangi bir ertelemenin yapılmadığını, elimizde konuya ilişkin “bilgi kırıntıları” olduğundan söz ettiğimiz mukabilinde, saygın tarihçimize göre ise “inadına geleceğim” şeklinde pekte bir tarihçi ve bilim insanına yakışık kalmayan bir çapsızlık örneği ile karşı karşıyayız ne yazık. 

Ne var ki “insan kaçakçılığı” gibi bir suretle anılmaya devam eden Yeşilyurt belediyesi başkanı Mehmet Çınar’ın bırakın Malatya’yı tüm Doğu vilayetleri içerisinde en dikkatli davranması gerekirken, şansını sonuna kadar zorlarcasına, iktidarın Fetö mücadelesine aldırmadan, toplumun hassasiyetlerini görmezden gelerek, belkide kendilerince bir tarafgirlik yükledikleri ve çok önemli saydıkları bir simayı “ben fetöcü geçmişi olsa da getireceğim kardeşim, elinizden geleni ardınıza komayın” minvalinde bir tavır sergilemesi başlı başına farklı bir gerekçesiz kararı meydan okumak değildirde nedir Yani?

Öte yandan, kaç günden beri ciddi bir tepki var. Bu şehirde Atatürk’çülüğü benimsemiş bir kesimi, elitleri, gazeteci-yazarları, iktidarı destekleyen kitle, Recep Tayyip Erdoğan şahsına sevgi duygusunu addedenler arasında oluşagelen –ters reaksiyonu- Çınar’ın görmeme lüksü olamaz. 

Kamuoyunun pek tasvipkâr olmadığını görüyor ve halan gerekeni yapmıyor, Armağan’ı çocuk kitapları Festivaline “kellem gitse de getireceğim” bahsinde söz konusu fiiliyatı işleniyorsa ortada bir yazardan ötesi var. Ötesi de bir kutuplaştırma gidilerek, birileri veya bir yerlere ders verilmek isteniyor olabilir. Bu ihtimali de elbet göz önünde bulunduracağız.

Sayın Çınar Mustafa Armağan’ı çok seviyor, saygı duyuyor, fikir ve düşüncelerini destekleyerekten fetöcü geçmişinden feyiz alıyor, Atatürk hakkında söylediklerinden rahatsız olmuyor olabilirsiniz. Eyvallah saygı duyarız. Fakat tüm bunlardan rahatsızlık duyan birileri var. Getirin, evinizden misafir ediniz, Malatyalı konukseverliliğini gösterin tabiki. Yeşilyurt’umuzun meşhur kiraz yaprağı sarmasından tattırın. Hatta bir kaç gün Malatya’yı Yeşilyurt’u gezdirir yaptıklarınız, yapacaklarınız, gelecekte yapmayı plandıklarınızı dostane bir bir formatta hepsini siyasi nezaket öncülüğünde aktarırsınız. Buna da saygımız sonsuz olur. 

Lakin Millete rağmen, Milletin parasıyla, Milletin referans tanımadığı birini hele de çocuk kitapları festivalinde Milletimizin çocukları karşısına çıkarmak konusunda lütfen azıcıkta olsa duyar kasmanızı rica ediyoruz. Tabi siz bilirsiniz yine de. Malum her şey sizin iki dudağınız arasında biter. Mustafa Armağan gelir iki saat görünür-parasını da alır çeker gider ama biz belki yıllarca bu konuyu konuşmaktan inanın hiç imtina etmeyiz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu