ManşetÖne ÇıkanlarVitrin

Yeni Cami Restorasyonunda Geri Adım Müjdesi

Yeni Cami’nin restorasyon çalışmalarındaki cami kuzey bölümüne eklenen şadırvanlar ve mermer granit levhalar uzun zamandan beri Malatya halkının tepkilerini üzerine çekmişti. Sosyal medyada ‘Yeni (Teze) Cami aslına uygun restore edilsin” tepkileri sonrasında, Vatandaşlarımızın önerilerini dikkate alan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan ve AK parti MKYK üyesi Bülent Tüfekçi Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’u ziyarette bulunmuş, projenin yeniden değerlendirileceği bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı. 

Levhalar Kaldırılacak mı?

24 Ocak 2020 gecesi meydana gelen 6.8 şiddetinde depremde kubbesi ciddi şekilde zarar gören şehrin simge eserlerinden Yeni Cami; Sivas kültür anıtlar müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. 2.5 yıl süren restorasyon sürecinden sonra Caminin orijinal şekline uygunlukta restore edilmediği ortaya çıktı. Abdesthane şadırvanlarının iptal edilerek kuzey yönüne taşınması ile başlayan ilk tartışmalar, şadırvan görevi görecek 3’er metrelik yükseklikte mermer levhaların Cami ön silüetini kapattığı, tarihi motifi ve estetiğe kapattığı gerekçeleri tepkilerin daha da artmasına neden oldu?

Reklam Panosu Olarak mı Kullanılacaktı?

Yazar Atila Kantarcı’nın sosyal medya paylaşımları ile sık sık dile getirdiği ‘Yeni Cami aslına uygun restore edilsin’ tepkilerine, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Bilal Yıldırım basın açıklamasıyla destek göstermiş, NetHaber Gazetesi yazarı Ali Yiğit’in yazısı ile kamuoyu gündeminden düşmeyen Yeni caminin restorasyon tartışmaları devam ederken; Kilittv yazarı Timur İnce’nin yazmış olduğu yazıda, çok farklı bir iddia ortaya atmış “Mermer levhaların reklam panosu olarak kullanılacak” iddiası konuyu farklı boyutlara taşıdı. Acaba cami ön yüzü reklam panosu olarak mı kullanılacak tepkileri çığ gibi çoğaldığı Malatya’da, hemen her kesimden Malatya halkının Yeni Cami aslına uygun restore edilmesi gerektiğini savunan büyük bir kampanya olarak çıktı karşımıza. 

Konu’nun Takipçisi Olacağız 

Yeni Cami aslına uygun restore edilmesi gerektiği konusunda hassasiyet gösteren Malatya halkının sesini duyan Büyükşehir Belediye başkanı Selahattin Gürkan ve AK parti milletvekili Bülent Tüfekçi’nin Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’u ziyaretleri bu açıdan çok önemli. Cumartesi günü yapılacak olan basın açıklaması sonrasında atılacak adımlar netleşecektir. Kamuoyunun beklentisi eski yerlerinden sökülen şadırvanların aynı yerlerine yerleştirilmesi, caminin tarihi estetiğini bertaraf eden uzun boylu mermer levhaların kaldırılması ve cami avlusunun yine açılır-kapanır özelliği bulunan dev şemsiyelerin konulmaması yönündedir. Kilittv olarak bizlerde sonuna kadar konunun takipçisi olacağız. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu