GündemKöşe YazılarıMalatyaManşetÖne ÇıkanlarSiyaset

Hayırdır Ramazan Özcan Neyin peşindesin? 

Toplumsal bir trajedi yaşıyoruz. Ekonomisi, kavram saptırmaları, sosyolojik çöküntü, sosyal medya bağımlılığı, ortaokullara kadar düşen uyuşturucu yaşı derken depremde tüm bunların tuzu biberi oldu. 

Bir de düşük vizyonlu yönetici bolluğu işin içine dahil olunca yeme de yanında yat

Bazı kanaat önderleri, siyasiler veyahut toplum içerisinde bilimum yöneticilerin  alacakları en küçük kararlar geniş kitleleri etkilemesi bakımından önemlidir. Davranışları, konuştukları, hal ve hareketleri, savundukları, aile yaşantısına kadar domino dalgası yaratabilir. 

Bunlardan biri de kayısı Borsa birliği başkanı Ramazan Özcan

Özcan; görünürde Borsa birliği başkanı olarak yıllardan beri görev yapıyor. Sözde kayısı sorunlarını birinci elden muhatabı olarak o koltuğa oturmuş zannetmek mümkün. Doğru kayısı Borsa birliği başkanı ana kayısı harici (maşallah diyelim) siyasetin her kademesinde etkili. 

Milletvekili olacaklar listesinde bir bakıyoruz ilk sorada Ramazan Özcan bey…

Olamayınca bakıyoruz bu kez belediye başkanı olmak ikuyruğunda bekliyor. ..

STK başkanlığında at başı yine o önde olduğunu görüyoruz. 

Korkuyoruz köyümüze bir muhtar seçelim, Özcan gelip muhtar adaylığını koyacak mı diye sağımızı solumuzu iyice bir kontrol ediyoruz. 

Anlayacağınız nerde bir seçim olsa Özcan adı mutlaka geçecek içerisinde. 

Başarısız, fiyasko, olur mu-olmaz mı, tölerans toplumun düşüncesi başlıklarına hiç aldırmadan! 

Bir milletvekili yada belediye başkanı olsaydı da kurtulsaydı şu kayısımız. Belki üç beş üretici ürettiği kayısıdan ekmek yerdi borsa birliğindeki çapsızlık-istikrarsızlık-monotonsuzluk yüzünden piyasalar Suriye meselesi gibi. İşin kötü tarafı olamayınca-alamyınca yine gelip Borsa birliği başına geçmek gibi kronik takıntımızın var olması. Malatya tabiatı ile alakadar bir süreç olsa gerek. Başkan Selahattin Gürkan, Öznur Çalık hanım rica ediyorum sizlerden artık Özcan’a bir yer açında biz üreticiler olarak önümüzü görelim bari. Rica ediyoruz. Milletvekiliği, Battalgazi belediye başkanlığı farketmez, aslında az gelir ama idare et. Başkan, şimdilik elimizdeki en iyi makamlar bunlar. Aslında Özcan’ın potansiyeli külliyede Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci sınıf danışmanı olması gerekiyorda bakmayın bizim gibi ukala gazeteciler-yazar çizerler yüzünden hezimete uğradığına . 

Böyle giderse Özcan daha çok milletvekili+belediye başkanlığı posterleri kovalar matbaalarda. 

Kaldıki kayısı bir ilin hem simge endüstriyel ürünü hem de 50 bin ailenin tek geçim kaynağı. Yaklaşıl 400 milyon USD getirili milli bir gelir. Borsa birliği Türkü ile, Kürdü ile, Alevi, Sünni’si Ak partilisi, CHP’lisi herkesi temsil ediyor. AK Partili kimliğini ikide bir insanların gözüne sokmak lüksünüz olamaz. Siz bir partili olamazsınız. Ha yakınlık referansları gösterebilirsiniz ama bu size Borsa birliği başkanı olarak nokta atışı siyaset imtiyazı tanımaz. Tarafsız olmalısınız sayın Özcan tarafsız. 

Tarafsız olacaksınız ki bu şehrin köylüsü, memuru, STK’lısı, partili, partisiz normal sıradan vatandaşı size saygı duyabilsin. 

Yoksa ava giderken avlanarak geri dönersiniz.

Sosyal medyada üç beş kişi kayısınıjn akıbetini kovalıyoruz. Yazık değil mi? Malatya kayısı ihracatçısı Özbekistan, Tacikistan, Ermenistan, iran kayısısına yöneldi. Gümrükten serbest bölgeye malı indirip ordan yurt dışına pazarlıyorlar. Sipariş geçildiğinden ucuz olduğu için bu ürünler tedarik ediyor. Yerli kayısı böylelikle arz talep oranın dışında bırakılmakta. Dünyada tek coğrafi işaretli Malatya kayısısı yok olmak üzere, bunun altında yatan remel sorunları incelediniz mi? İlleriye dönük bir Ar-Ge çalışmalarını var mı ? Pahalı ilaç, pahalı mazot karşısında Borsa birliği olarak ne öneriyorsunuz? Köylü üretemezse o koltuğun bir anlamı kalacak mı, düşünen kim bunları? Veya tepeden inme bir soru sorayım: Gerçekten kayısı umrunuzds mı sizin? Elden gelir ne çare… 

Kelin ilacı olsa ilk başına sürer. Tutturmuşsunuz bir milletvekilliği, belediye başkanılığı gidiyorsunuz. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak gibi bir şey sizinki. Korkarım belediye başkanı olamazsanız ( ki hiç şansınız yok.) Çünkü toplum samimiyetsizliğinizi görüyor, bu hikayede sahici değilsiniz, masal kahramanları gibi eliniz kolunuz uzun olabilir lakin bu perspektif, bu mantık, bu metodla zor demiyorum “imkansız.” önce Borsa birliğini muhafaza et başarı göster, çözemezseniz bile ilgilen uğraş zaten halk otomatikman kendisi seni taşır oraya. Armut piş ağIma düş nerde görülmüştür? 

Dün itibari ile kayısı ile alakadar basit bir twit attım örneğin. Bir milletvekili derhal arayıp kendince bir çaba göstermesi beni mutlu etti. Kaldıki bu kişi milletvekili bile değil artık. Neden? Bu şehir için emek vermiş çünkü. Bir kaç yeri aradı kabataslak şekilde bilgi aldı ve tarafımla iletti. Sayın Özcan milletvekili arıyorda sizin seçim çalışmamalarından fırsat bulup bu üretici, köylü, basit bir adam bakalım ne diyor merak ettiniz mi? O milletvekili adının yanına bizzat sizi de etiketlemiştim. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu