Köşe YazılarıMalatyaManşetSağlıkSiyaset

Eski il sağlık müdürü mü yenisi mi

Malum şehrimizde nur topu gibi yepyeni bir tartışmamız daha boy verip yeşerdi. Bu kez il sağlık müdürünün değişip değişmeyeceği gündemde. Prof. Dr. Recep Bentli yerine Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erhan Berk’in atanacağı bildiriliyor. 

Geçen yıl 2 yıllık görev süresi sona eren ancak salgın devam ettiği için Sağlık Bakanlığı tarafından görev süresi 1 yıl daha uzatılmış, bu süre’de 14 Haziran’da biten Malatya İl Sağlık Müdürünün tekrar atanmasını isteyen bir kesim var.  Bir kesim de Erhan Berk gelsin diyor. 

Tartışmanın alevlendiği nokta, Erhan Berk’in aslen Elazığ Baskil’li olması. ‘Malatyalı’lar görevden alınıyor yerine Malatya’lı olmayanlar getiriliyor’ denilen makas bir boyuta taşındı. İşin bu bölümü üzerine tartışmayı oturtmaya çalışırsak içinden çıkılmaz bir hal alır. Zaten Malatya’lı denilecek kim kaldı! Belli başlı bazı ailelerden: Aksoğan’lar, Kılıçarslan’lar, Turfanda’lar, Hoşhanlılar, Ilıcaklar, Kırçuvallar, kavuklar vs. var, doğru! Onlarında nerdeyse bütün sülalesi dışarıda. Burda soy isimlerini temsilen çok az sayıda kişi kalmış.

Yani Adıyaman, Bingöl, Muş, kısmen Elazığ-Baskil’liler Malatya’nın kilit noktalarına hakim oldu. Özelikle de son 10 yılda bazı cemaatleşme ve lobileşme faliyetleri roteriği altında daha çok organize oldukları bilinen bir şey.  

Recep Bentli ile Erhan Berk arasında nasıl bir seçim yapılmalı diye sorarsanız; Bentli Mv. Hakan Kahtalı’dan başka kimseyi dinlemeyen bir isim. Diğer siyasiler, milletvekilleri vs ne derlerse desinler Bentli sadece Kahtalı’nın ne diyeceğine bakar. 

Berk ise mevcut siyasi konjuktorun tasvip edeceği bir isim. Herkesin istek ve taleplerine göre cevap verecek yapıda biri. Herkesle iyi anlaşır. Çoktan beri il müdürlüğünü gözüne kestirmiş. Kademe kademe buraya gelmek istiyor. Hırslı, kısmen arkasında iyi bir siyasi listesi de var. Bazen, bir makama bir yere gelmek isteyenlere o makamı vermek gerekiyor diye düşünürüm. Daha doğrusu bir fırsat verilmeli. Biriktirdiği tüm enerjisini olumlu verilere devşirebilir. Şayet istediği o makam yada koltuk her neyse verilmediği taktirde zaman ve şartlar açısından işlevselliği dikey bir eksiye düşmesi muhtemeldir. Yada karşıt yönde kullanır. 

Bentli hocamıza gelince; Malatya gibi bir şehrin sağlık il müdürlüğünü yapmış, eksisi fazlasıyla bir şeyler yerine konulmuş, pandemi de iyi işler çıkarmış, isminin başında Prof. Dr. gibi ulusal bir ünvan yer alıyor. Bu ünvan bile Malatya için bir artıdır. Bizim Anadolu’da eski bir tabir vardır. ‘Un’unu elemiş, eleğini asmış’ derler ya öyle. Daha çok yaşlanmış insanlar için bu deyim kullanılsa da ben mesleki ibare üzerinden dile getirdim. Bentli hocamız ulaşacağı tüm makamlara ulaşmış, en kritik dönemde il sağlık müdürlüğü görevini yerine getirdi, başardı. İnsanlarımızın gönlünde bir yeri oluşmadı değil. Fakat uzun yıllar sağlık il müdürlüğünde kalması gerektiğini düşünenlerden değilim. Bir akdamisyen, bilim insanı, hocanın sistematik öngürüleri siyasilerin elinde olan bir koltuğa apışıp kalması tasvip edilen şey olmazsa gerek.

Yapacağı İki şey var. –Yaptıkları yapacaklarının teminatı– sayılan bir misyonla ya siyasete atılır, milletvekili olarak kamuoyunun taktirlerine başvurur ve bu cihetle topluma hizmet etmeyi sürdürür yada şehrimizde aktif halde bulunan iki üniversitenin birinde hocalık vasfı ile talebe yetiştirir. Bilim ve insanlığa bu yönde katkı sağlar. Benim şahsi kanaatim birinci şık’a öncelik verileceği… 

Ha, bu hangi parti olur? Halk gerekli ilgiyi gösterir mi? Zam ve hayat pahallığının bunca can sıktığı bir dönemde insanları ikna etmek için kullanacağı söylemler ne olabilir? Bununla ilgili tahminden öte bazı duyumlar elimizde var mı var! Şimdilik Bentli hocamız yıpratılır diye pas geçiyorum bu bölümü. 

Berk hocamıza gelince il sağlık müdürü yolunda yeşil ışık yakıldığı açık lakin Berk’in Bentli’den farklı bir perspektif ortaya koyacak mı, kamuoyunun bilmesi lazım. Sağlık gibi hassas bir kurumun başında il yöneticiliği yapmaya soyunmak sadece siyasilerle arasındaki memnuniyet ölçüsüne bağlı değerlendirmek kısır bir döngüden öteye gitmez. Halkımızla bir bütünlük sağlanacak yeni bir sayfa açılacak mı ona bakmalıyız en başında. 

Sağlık alanında ilimiz Malatya’da hangi eksiklikler var, mevcut diğer sorunlar, kırsaldaki sağlık eksiklikleri tespit edildi mi? Basit bir örnek vereyim, yaşadığım köy Pütürge’nin Bakımlı köyü bölgesel en merkezi ve büyük köy olmasına rağmen 2018 yılında sıfırdan yeni yapılan sağlık evi binası resmen çürümeye terk edilmiş. Ne yazık geçen süre zarfında bir doktor veya hemşire ataması yapılmadı. 1960’lılardan itibaren bazen 2 doktor 4 hemşirenin bulunduğu sağlık ocağı iken şu an 4’cü yıla giriyor bir tek hemşire ataması yapılamadı. Bomboş bekliyor öyle. Sayın Bentli hocamızın da mutlaka bunda bilgisi vardır. Bakalım bu eksikliğimizi giderebilecek bir potansiyel gösterebiliyor musunuz? Yoksa ben koltuğu kapayım gerisi laylaylom olacaksa Bentli hoca görevin de kalmasında bir mahsur görünmüyor. 

Şimdiden söylemiş olalım, bizim kalemimiz biraz keskin, biraz da acımasız. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşım gösterilmediyse bu köşede okursunuz. Yok ters istikamette iyi şeyler meydana getirilirse aynı şekil onu da buradan okursunuz. Kilittv toplumun, halkımızın sesi olmak üzere yola çıktı. O minvalde yürüyor. Malatya’ya yakışır bir sağlık il müdürü formatı oluşturacaksanız benim nezdimde memleketi önemli değil. Zaten tüm Baskilililer Malatya’ya kapağı atmış. Ticareti, alışverişi, bağlantıları Malatya ile. 14’cü ilçemiz sayılır. Sadece rutin prosedür üstünde Elazığ’a bağlı. Kaldıki kültürel yapı, yaşam koşulları, nüfus uyumu ile diğer bölgesel kodları daha çok Malatya’yla ilgili. Aramızda Fırat olmazsa doğal olarak, kendiliğinden Malatya’ya tabi olur. 

Onun için ‘orta gelişmişlikte bir il Malatya’nın’ kurumlarının temsilcilerinden kaynaklanan yapısal sorunlar bir tarafa, yaşamakta olduğumuz ağır güncel sorunların temelinde, siyasetin benim adamım mantalitesi öne çıkması diğer tarafa. Her ikisini bir arada taşıyacak ve daha çok halkın beklentilerine dönüş yapacak, içinde bulunduğumuz ağır kriz durumuna rağmen görevini adaletli yapacağının farkında olan biri olsun istiyoruz. Bu köşede bu yazıları yazmamızın büyük ölçüde sebebi bu. Malatya okumuyor, ilgilenmiyor ayrı konu fakat şehrimizin geleceği için bu tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz biz. Yoksa ha Berk, ha Bentli ne fark eder. En çok eskisi-yenisi şeklinde kavramlar farklı olur. Siyasette böyle, ülke dengeleri de. Kararı size kalmış!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu