Akşam PostasıDünyaManşet

AİHM’in Ruanda kararı: Başbakan Johnson’a darbe

İngiltere’nin düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin son dakika kararıyla engellendi. AİHM’in kararını manşetlerine taşıyan İngiliz basını kararın Başbakan Johnson’a yönelik bir darbe olduğunu söyledi. İngiliz hükümeti ise karara rağmen Ruanda planını uygulayacaklarını belirtiyor.
AİHM'in Ruanda kararı: Başbakan Johnson’a darbe

İngiltere’de hükümet geçtiğimiz aylarda ülkede bulunan düzensiz sığınmacıların Ruanda’ya gönderileceğine yönelik bir plan açıklamıştı. Plana yönelik İngiltere Yüksek Mahkemesi de ‘olur’ verdikten sonra ilk uçağın dün akşam kalması kararlaştırılmıştı. Ancak uçakla gönderilecek bir sığınmacının başvurusu sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) planı durdurdu.

İngiliz basını, AİHM’in sığınmacıların Ruanda’ya gönderileceği uçuşu durdurma kararını, hükümetin yasa dışı göçmenleri sınır dışı etme planını kaosa sürüklendiğini ve bunun Johnson için ‘önemli bir darbe’ olduğu yazdı.

Gazete manşetlerinde, son dakikada alınan AİHM kararıyla durdurulan uçuşla ilgili gelişmeler geniş bir şekilde yer aldı.

İLK UÇUŞ KAOSLA SONA ERDİ

Daily Mirror, hükümetin sığınmacıları göndermek için kiraladığı uçağa ödenen 500 bin sterline dikkat çekerek bunun vergi mükelleflerine yönelik ‘ahlaksız bir numara’ olduğunu yazdı. “Ne zalim bir saçmalık” manşetiyle çıkan gazetede, ilk uçuşla ilgili sürecin kaos içinde sona erdiğini vurguladı.

Guardian gazetesi ise AİHM kararı sonucunda hükümetin binlerce sığınmacıyı Ruanda’ya sınır dışı etme planının ‘kaosa sürüklendiğini’ ve bunun Başbakan Boris Johnson için ‘önemli bir darbe’ olduğunu yazdı. Metro gazetesi, karardan hemen önce bir avuç sığınmacının pistte bekletildiğini belirterek yaşananları “Ruanda hava komedisi” olarak nitelendirdi.

İNGİLTERE AVRUPALI YERGIÇLARLA ÇATIŞMA İÇİNE GİRDİ

Times’a göre, İngiltere, karar sonucu Avrupalı yargıçlarla bir çatışma içine girdi. Gazete, bir hükümet kaynağının ‘mesai vakti olmayan bir Avrupa Mahkemesi yargıcının, İngiliz mahkemelerinde günlerce süren tartışmaları geçersiz kıldığını’ söylediğini aktardı.

Telegraph gazetesi ise kararın ardından hükümetin AİHM üyeliğinden ayrılmayı düşünebileceğini ileri sürdü.

Aşırı sağa yakın Daily Mail ise haberinde, sığınmacıları taşıyan bir tekne fotoğrafı ile “Strazburg’daki yargıçlar” tarafından durdurulan uçağı karşılaştırdı. Gazete, dev bir petrol tankerine çok yakın olan teknenin görüntüsünü daire içine alarak “İnsanlık bunun neresinde?” diye sordu.

AİHM KARARI

İngiltere’de yasa dışı olarak bulunan göçmen ve sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için 14 Nisan’da iki ülke arasında Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmaya insan hakları kuruluşları tepki göstermişti. 13 Haziran’da Temyiz Mahkemesi yargıçları, göçmen ve sığınmacıları Ruanda’ya götürecek ilk uçuşun yapılabileceğine hükmetmişti. Bireysel başvuruları da reddedilen sığınmacıların avukatları, uçağın kalkmasına saatler kala Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuru yapmıştı. AİHM de dün uçağın hareketine dakikalar kala aldığı kararla uçuşu durdurmuştu.

AİHM kararında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin “Ruanda’ya gönderilecek mültecilerin, oradaki sığınma başvurularında adil ve etkili bir yasal desteğe erişemeyeceği” yönündeki değerlendirmesi dikkate alındı.

İNGİLTERE PLANI UYGULAMAKTA KARARLI

Öte yandan İngiltere, AİHM’in kararına rağmen sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etmekte kararlı olduğunu bildirdi. İngiltere’nin Çalışma Bakanı Therese Coffey uçuşun durdurulmasının ardından Sky News’e yaptığı açıklamada, hükümetin bir sonraki uçuş için hazırlıklara başladığını söyledi. Coffey “En önemli şey bu meseleyi şu anda ele almamız, bu ilk karara itiraz etmek için AİHM’e yanıt vereceğiz. Bir sonraki uçuş için hazırlık yapıyor olacağız” dedi.

İngiliz Bakan’a ülkesinin 46 ülkeden oluşan Avrupa Konseyi’nin bir parçası olan AİHM ile ilişkilerini değiştirmeyi düşünüp düşünmeyeceği soruldu. Coffey soruya, “Şu anda bu konuda herhangi bir karar alınmış değil” yanıtını verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu