AktüelAnalizSiyasetVitrin

Bir Umut Millet Partisi (Millet Partisi genel başkanı Cuma Nacar beyin daveti üzerine millet partisi genel merkezine ziyarette bulunan fatih Mehmet Turhan beyin gözlemleri)

Yıllardır siyaseti takip eden biri olarak siyasetten pek ümitvar olduğum söylenemez.
Siyaset toplum için mi, siyasetçiler için mi?” sorusu önemli bir soru. Ülkede vicdanlı hiç kimse siyasetin “Toplum” için yapıldığını söyleyemez.

Politik argümanların içinde son yıllarda ayağı yere basan, toplumu önceleyen, içinde ahlâkı ve adaleti barındıran tanınır bir parti ve politik figür görmedim.

Toplumla adeta, “kendi lehlerine, toplumun aleyhine sözleşme” yapmış olmanın rahatlığı ve aymazlığı var; şımarmış, şımartılmış haylaz bir çocuk gibi kurallara uymayan, hesap vermeyen, pohpohlanmış etki ve yetki sahibi siyasetçiler tarafından üçüncü dünya ülkelerin satandartlarına düştük.

Ümitvar olmak için kendimizi zorlasakta, kaybolan umdumuzu rehabilite edecek bir yapı göremedik.
Uzun yıllardır bu umutsuzluk çatalında kıvranıp duruyoruz. Son 1 yılı hileli politik manevralarla geçirdik. Söylemlerin içinde “adalet” aradık, “ahlâk” aradık umutsuzca…

Tüm beklentilerimiz rüzgârın önündeki kuru yaprak gibi savruldu gitti.

Dizlerimizin bağıyla birlikte yüreğimizin bağıda çözüldü. Yıkıldık yıkılmamamız gereken yerde. Belki yorgunduk, belki çok beklemiştik gelmeyecek olanı, belki de tüm kapıların kapanması gerekti, ki yeni bir kapı açılsın. Yeni bir ümit kapısı..

Evet.. Bizi, gençliği, milleti hamasetle aldatmayan, ahlaklı ve adaletli bir yönetim anlayışına sahip “erdemliler harekatı” nı temsil eden bir yapı…

Pazar günü Millet Partisi Genel Başkanı Sayın Cuma Nacar beyin davetine icabet için Ankara’da partinin genel merkezindeydim.

Genç,dinamik, entelektüel bir zihne sahip sayın Genel Başkanı ve çalışma arkadaşlarını dinledim. Uzun saatler Sayın Başkan yorulmadan yeni bir medeniyet ve yönetim anlayışını anlattı, not alarak dinledim. Heyecanlandım, sevindim, ümidim arttı.
Sayın Cuma Nacar bey “olay“lara takılmadan “olgu” larla konuşan, sorunu konuşmaktan ziyade çözüm odaklı düşünen münevver bir insan. Türk siyaseti bu kadar birikimli, kaliteli, dürüst ve idealist bir siyasetçiyi kaldırabilir mi bilmem, ama çalışma arkadaşlarının heyecanını ve birikimini görünce tüm karamsarlığım gitti. Millet Partilileri tanıyınca, siyasetle arama acımasızca çizdiğim sınır için kendime hayıflandım diyebilirim. Son seçimde “adalet” vurgusu ile kampanya yürüten tek parti olma şerefi bu camiaya ait.

Ülkede bu kadar kibar, edepli, ahlaklı ve birikimli bir camia görmedim. Bundan sonra Millet Partisi sevenleri için sık olmasa da arada bir yazı yazacağım.

Sayın Genel Başkanı Cuma Nacar beye ve arkadaşlarına misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.

Ne güzel bir topluluk.. Ne güzel bir parti… Ne güzel bir arkadaşlık…

Herkesin Millet Partilileri tanıması için elimden geleni yapacağım.
Tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.

Fatih Mehmet Turhan

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu