GenelGündemKöşe YazılarıMalatyaManşetMedya

Riya, Reklam ve Takiyecilik

Riya kelime manası olarak ikiyüzlülük anlamına gelirken; takiye can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla dini inancını gizli tutmak anlamına gelir.

Söz konusu can ve mal güvenliği olduğunda Müslümanların inancını gizlemesi dinen caizdir. Ama bu Gayri Müslim egemen bir toplumda yaşayan bir ehli sünnet için geçerlidir.

Müslüman bir toplumda takiyecilik iki yüzlülük ile eşdeğer bir sıfatlamadır. Siyasî takiyecilik ise herkesin birbirini yapmakla suçlayıp durduğu durum, diğer bir tanımlama ise kitle yanıltma, yöneltme ve yönetme yöntemidir…

Son dönem popüler kavramlar silsilesidir, Riya, Reklam ve Takiyecilik…

Aynı görüşe mensup zevatlar topluluğu içinde birbirlerine karşı ve dışsal etkenlere karşı bir sustalı çakı veya bir 6.35 suikast silâhı olarak hüküm görmektedir.

Topluluk içinde o vakit olmayan veya olmayanlar namussuz kendileri namuslu… Tezgâhta namuslar allı, morlu, janjanlı. Guruptan başka biri çıkınca namussuz, dışardaki Namussuz odaya girince herkesin ağzında işte namus… Riya,Reklam ve Takiyecilik işte böyle sarmal bir yapı ve rezil bir hâl-ı vaziyettir. Düşmeye gör.

(Fakir fikirlerin kısır döngüsü)

Ferhat Güzel

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu