GündemKöşe YazılarıMalatyaManşet

MTSO seçimlerine giderken ortada büyük bir eksiklik yok mu? 

Bu aralar Malatya’da en çok tartışılan konu zamlar değil, Yeni Malatya spor değil, diğer siyasi gelişmeler değil, hatta istikrarsız fiyatlarıyla kayısı hiç değil. Yorumlara, tartışmalara sıkça konu olan ‘MTSO seçimleri’ kalıbı var; nedense son zamanlarda şehrin odaklandığı bu önemli seçim sathını biraz açmak istiyorum sizler için. 

Başlıyoruz: 

Mevcut MTSO başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ile Akif Baştürk arasında ‘çekişmeli’ ve ‘endişeli’ bir gündem olmasının nedeni, ilk kez MTSO seçimleri böylesine iddialı bir hal almaya doğru yol almasıdır. Malatya kamuoyunun ise duyduğu hassasiyetler kim kazanırsa kazansın ama istenyorki bu kez -Malatya- kazansın. İki aday çoktan saha çalışmalarına başladı bile, taraflar ve komiteleri belli artık. Her iki adayın tarafları kendi cephelerinden ufaktan reklamvari paylaşımlar yaptıklarına tanık oluyoruz. 

Oğuzhan Ata Sadıkoğlu halen mevcut başkan, MTSO başında, 4 yıllık görevi süre zarfında vali ve Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan ile ters düşmesi sansansiyonel boyutta olaylara mahal verdi. Sadıkoğlu haklı olsa bile kamoyuna maruzatını anlatamadığını düşünüyorum. Sanki belediye başkanı ve Vali’ye yanlış yaptı gibi bir algı kaldı geride. Akif Baştürk ise rahat, çünkü iktidar ile bir cemaatin [cemaate yakın bir çok iş insanı Baştürk etrafında konuşlu] olağanca gücünü arkasına almış. Seçimi yüzde yüz kazanacağından emin. Olabilir. Başkan Selahattin Gürkan Sadıkoğlu ile yaşadığı önceki polemiklere istinaden Baştürk’e destek vermesi son derece doğal karşılıyoruz. Veriyorda… Öznur Çalık’ta Baştürk’ü destekliyor. Diğerleri de…

Benim asıl merak ettiğim, Sadıkoğlu MHP kökenli. ‘MHP seçimin neresinde?’ şeklinde bir sual akla geliyor. Şimdilik tarafsız kaldıkları görülüyor. Hasan Hüseyin Erkoç’a karşı seçime giren Sadıkoğlu o dönem MHP sayesinde ve desteği ile MTSO seçimini kazandığını tarihe not düşmek gerekirsek, MHP şu şartlarda ya henüz tarafını belli etmiş değil yada Cumhur ittifakına sadık kalaraktan İktidar partisi hangi yöne evriliyor ise o cihette mutabık kalacağı aşikar! (mı?)

Diğer bir konu, pardon başlık: Sadıkoğlu her tarafta, platformda cayır cayır konuşuyor. Ses tonu, hitabı, kullandığı kendine özgü sözcükler, vücut dili son derece yerli yerinde. Net şeyleri söylüyor. En azından kendini ifade etmekte bir sıkıntı yok. Akif Baştürk’e gelince henüz tek bir konuşma yapmış değil. Veya rastlamadığımı düşündüm, emin olmak için internet ortamında geniş ölçekli araştırma yapmam sonrasında hiç bir veriye rastlayamadım. Akif Baştürk başkan malum, Malatya sermayesinin başına geçiyorsunuz, kolay değil bu işler, hani icazet boyursanız ve insanlar sizi bir dinlese, tahlil etse, bu şehir için neler planladığınızı, perspektifinizi, en azından sesinizi duysalar mukabilinde uygun düşmez mi? 

En kısa sürede kamuoyunu tatmin edecek bir konuşma yapacak mısınız? Yoksa nasıl olsa seçim çantada keklik, ‘kimseyi pek ırgalamaz’ diyerek ‘sessiz modda’ kalmaya devam mı edeceksiniz ? Hangisi? 

Af buyurun MTSO seçimleri ile alakalı kafama takılan başka bir şey daha var. Önceki yazılarımda iddia etmiş olduğum gibi bu şehirde iki dengeleyici gücün münhasıran şekilde oluştuğunu çoğu kez deklere ettim. Öznur çalık ile Selahattin Gürkan her iki isim tahta revalinin karşıt ve dengeleyici unsurları. Bu iki dengeliyici güç MTSO seçimlerinde isteyerek yada istemeyerek aynı safta yer alması merak edilen başka bir boyut, onun da sebebini açıklayacağım.

Aynı siyasi adreslerde yer olsalar bile, bazen ‘karşıt görüşler’ olarak adlandırılan ve o şekilde tanımlanmaya müsait siyaset şekli hasıl olabiliyor. Tamam, insiyatif veya insiyatif belirtmeksizin Gürkan, Çalık aynı tarafta olduğunu söyledik. Ben konuya yine Çalık Gürkan üzerinden değerlendireceğim. Öznur Çalık’a yakın bir isim olan Mahmut Boyraz Sadıkoğlu’nu desteklerken, yine Çalık’a yakın bir diğer isim Enes Perçin’in Baştürk’ü desteklemesi çok farklı bir bakış açısını hali hazırda sunuyor bizlere. O halde Öznur Çalık MTSO seçimlerini desteklemekten vaz mı geçti? Sorusunun kabiliyeti kısır bir ilgi alanı oluşturmakta. 

Şayet böyle ise Baştürk’ün şansı, ki; biraz daha düştüğü gibi, Çalık’a yakın iki ismin farklı adayları desteklemesi… bu basit gibi duran denklemde yine Çalık Gürkan ağırlıkları ölçütleriyle karşılaşma ihtimali çok yüksek. 

AK Parti siyasileri arasında ilk kez Malatya’da çok sağlam bir mutabakat oluşageldi. Belli bir cemaat yine Ak partililerle birlikte Baştürk’ü destekliyor. Yani aslında herkes Baştürk’e oynuyor. Sadıkoğlu’na karşı bu güçlü ittifak sonrası ‘devirememe’ durumu meydana gelirse, Ak parti cemaat’te kaybeder anlamına gelir ve otomatikman vasfıyla çalışacak bağımsız güçlü bir milletvekili adaylık sürecini (şimdiden söylüyorum) hem bünyesinden çıkarmış olacak hemde herkes hazırlıklı olsun derim. 

Kaybetmekten güç doğar, savaşmak ruhu dinginleştirir, yeni ve keskin radikal kararlar almanızı sağlayacak. 

Hikaye bu kadarla sınırlı değil elbette. Yukarıdaki paragraflarda analiz etmeye çalıştığımız mevcut adaylar ile iktidar partisi arasındaki benimseme ve değerler silsilesinin yarıştırılma meseleleri süregeliyor. Yalnış veya doğru, katılır yada katılmazsınız apayrı bir mendalite.

Ne yalan söyleyeyim, bu durumda beni ciddi olarak endişelendiren başka bir şey daha var. 

Aslında konuyu gündeme getirmeyi klişe tavırla geliştirilmiş bir dille anlatmayı düşünüyordum, şayet söz edeceğim bu klişeler yığınağının gündemle irtibatlandırıldığında benden çok daha fazla olarak muhalefet cephesini endişelendirmeli. Dahası muhalefete oy veren, gönül vermiş kitleyi. Endişelendirmiyorsa muhalif partiler tası tarağı toplayıp çıkıp gidin bu şehirden artık gibi bir tabir kullanmaya hakkımız var. 

Evet şöyle, düşünün bir milyonluk önemli bir Anadolu şehrinde sermaye başkanı seçimi gündemde patlamış gidiyor, herkes devrede, kimin elinden ne geliyorsa yapıyor. Ekonomi merkezi olmaya aday bir kentte STO seçimleri yapılıyor ama muhalefet cephesinden “tık” yok. Nasıl bir intiba bu? Malatya’da ciddi bir oy alan, % 18/20 bandında oy hacmi bulunan Ana muhalefet partisi CHP nerde hakikaten. CHP’yi boşverin millet itifakı nerde? Allah için söyleyin MTSO seçimleri ile alakalı millet itifakı 6’lı masadan bir açıklama, süreçle ilgili bir söylem yada ‘yahu tamam seçim yapıyorsunuz ama bizde varız burda’ ibareli hiç bir bülten duyduğunuz oldu mu? 

Şuna bağlamak gerekirse, 6 Partinin rol model itifakı ortada, Malatya ortada, seçim ortada, Sadıkoğlu orda, Baştürk’te diğer yanda peki siz bu seçimin neresindesiniz? Daha önce bir sosyal medya paylaşımımda aynen şunu söyledik. MTSO seçimleri ayrıca genel seçimlerin Malatya’da bir pilot uygulama şekli. Yani MTSO seçimlerinde ortaya çıkacak veriler genel seçimlerin minyatür bir hali olarak kabul edebilirsiniz. % 20 oy aldığın kumjuktoru belirgin ekonomi merkezli bir şehirde muhalefet olarak yok mu bir adayınız, gerçekten bu kadar geriden mi geliyorsunuz? Yok mu size yakın bir sanayici, iş adamı? En azından sembolik olarak seçime girin. Diyelimki muhalefetin x adayı. Muhalefetin de şu adayı var diyebileceğimiz kimse yok mu? 

MTSO seçimlerinde herhangi bir vasıf ortaya koyamayanlar genel ve yerel seçimlerde takınacakları tavrı MTSO süreci üzerinden okumamız gerekecek. 

Zamanında -yani 10 ay sonra- veya erken yapılacak seçimde sonuç ne olur bilemem, ancak iktidarın kendisi için olgunlaşmış saydığı bir ortamda –günümüze yakın bir tarihte– gideceği bir baskın seçimde, Malatya gibi kilit bir bölgede MTSO seçimlerini geriden seyrediyorsanız buradaki kafa karışıklığı önemli bir rol oynayabilir.

İktidarın hesabı buysa, muhalefetinde bir hesabı olmalı. İktidar yine muhalefeti kendi içinde kendine yapıyor, muhalefet ise hayal kırıklığı yaşatacak bir sonuç inanın beni hiç şaşırtmadı. 

Yazımın başlığına atfen ortada ciddi bir eksiklik dediğimiz şeyin nereden kaynaklandığına hepiniz ikna olmuşsunuz umarım. 

Malatya’nın pür dikkat izlediği bu seçim tüm bu reel veriler nedeniyle çok önemli. Baştürk kazanmaya kazanacak, öyle görünüyor. Cemaat kalesini biraz daha güçlendirecek, eyvallah. Sadıkoğlu’da kazanırsa bu bir mucizedir. Ama Sadıkoğlu’da eninde sonunda milletvekili olarak rövanşı alacak. Ben buraya yazıyorum. Bazı sayfalar kolay kolay kapanmaz çünkü. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu