AnalizGenelGündemKöşe YazılarıMalatyaManşetMedyaÖne ÇıkanlarSiyasetVitrin

İHSAN KOCA’NIN MİLLETVEKİLLİĞİ ŞAPKADAN ÇIKMADI

AK Parti’nin Malatya’da il başkanlığı binası depremde ikinci defa yıkılınca üçüncü merkezinin nerede olduğunu bilmiyorum, ama il başkanının olduğunu biliyordum. Yer konusunda bir türlü isabetli mekan tutturamasalarda mevcut bir il başkanının olduğu malumunuzdu. En son Malatya yöneticilerinin her biri kendi ahvaline uygun bir köşe bulup yerleşmişlerdi, galiba il başkanlığı da bir yerde kendine layık yer bulmuştur muhakkak. 

Şu an Malatya’da yerini pek bilmediğimiz il başkanı İhsan Koca süpriz bir hamle ile Malatya’da milletvekili listesinde ikinci sıradan ortaya çıkınca herkes ve her kesimden şok etkisi yapmasının nedenini uzunca konuşabiliriz artık. 

Çünkü nerdeyse deprem boyunca yer altına çekilmiş, ortalıkta görünmeyen, vefat eden annesinin (Allah rahmet eylesin) yasını sebep göstererek depremle ilişiğini tümden kesmiş bir ilin siyasi Vali’sinden beklenmedik bu gelişmeye şaşırmayanlardan biri de benim sanırım. 

Neden şaşırayım ki!? Yaklaşık 20 yıldan beri oluşan siyasi grup belli bir cemaatin tekelinde oluşageldiğini bildiğimize göre, dön dolaş yine mevcut gruptan birilerinin seçileceğini bilmek için sanırım kahin olmaya gerek yok. Açın yazılarımı, nerdeyse hepsinde Malatya’yı paralel bir cemaatin yönettiğini ve siyasileri yıllardan beri onların atadığını her defasında tekrarlamışımdır. 

Paylaşımlarım ortada duruyor. Hatta milletvekilliği seçimi aday adaylık esnasında ‘makamınız, kariyeriniz, siyasi gücünüz ne olursa olsun bu şehirde milletvekili olabilmeniz imkansız’ dedim, ve öyle de oldu. Prof. Dr. İlhan Geçit gibi toplumun benimsediği-karşılığı fazlasıyla bulunan bir ilim insanı listeye girememesi haklılığımı teyit ediyor zaten. 

Ancak o güce biat edersen, onların elini eteğini öper, onlara çalışacağına sözler verirsen önün açılabilir. Onun için milletvekili olmak uğrunda çıktığınız yolda –paranıza yazık– söylemimin ne denli arkasında durduğumu da okuyucularım iyi bilir. 

İhsan Koca’nın paralel cemaatle yakından uzaktan bir bağının bulunduğuna dair ve sair bir bilgi edinmiş değilim. Bilgi kaynaklarımdan da böyle bir yaklaşım gösteren ibare tarafıma iletilmiş değil. Böylelikle Koca’nın paralel cemaatin adamı olmadığını var sayıyorum. 

Tabi, tüm bunlarla birlikte günlerdir kamuoyunun nabzını da yokluyorum diğer yandan. Sosyal medyada yapılan yüzlerce yorumu tek tek okuduğumu, sosyal bir mesele haline gelmiş Koca’nın listedeki süpriz ilamı, en kemik Ak partililerin dahi Koca’nın listede olmasına mesafeli yaklaşımları, ‘nerden çıktı Koca?’ şeklinde yapılan anti-patik yorumlar ve nerdeyse Koca’nın listede olmasını krize dönüştürecek fevri çıkışlar şehirde almış başını gidiyor. 

Geriye kalıyor tek şık? 

Koca’nın esamesi dahi okunmazken, yeni bir siyasi sayfa açmaktan ilk kez bu kadar uzaklaşmışken, artık topluma ‘ben yokum’ mesajını daha çok üst perdeden davranışlarıyla dikte eden ve depremde olmayarak iyice bu düşüncesini pekiştiren biri nasıl olurda böylesine güçlü bir altın vuruşla geri dönebilirdi? İşte cevabı; Koca’nın listeye girmesinde en etkili, Malatya’da siyaseti yıllardan beri konsülide eden bir mekanizma devreye girdi. Kuşkusuz o mekanizmanın adı Öznur Çalık’tan başkası değil. Böylelikle Çalık siyasetinin şehirde ne denli etkin ve üretken olduğunu karşımıza çıkarıyor. 

3 dönem vekillik barikatına takılanlar arasında adı geçen Çalık, 28’ci dönemde seçilmeyecek fakat bu siyasi gücünün eş zamanlı olarak bittiği anlamına gelmez. 

İşte, Koca’ya son anda altın tepside sunulan milletvekilliği pasta diliminin tadını İhsan Koca’nın bu güne kadar ‘olmayacağım’ tezine rağmen yok diyememesinin sebebi Çalık’ın yeni bir siyasi strateji kurmasıyla alakalı. Çünkü önümüzde bir belediye seçimi bekliyor. Şehrin tüm hikayesine hakim, siyasetini elinde tutan, Malatya siyasi denkleminde bir ağırlığı bulunan Çalık neden Büyükşehir’e hazırlamasınki. Ve hazırlanırken elinin altında Koca’nın başında yer aldığı iyi bir ekibi suistimal edeceğini düşünmek veya kenara iteklemek aptalık olurdu herhalde. 

Tüm bunlar Büyükşehir’e giden yolla döşenen ilk basamaklar. 

Bu kadarla sınırlı değil, il yönetiminde yer alan il Başkan yardımcılarını da (hepsini) seçime hazırlayarak il yönetimini tümden devre dışı bırakmakla yeniden kendine yakın adamları yerleştirip il yönetimini hem dizayn edecek hem de Koca üzerinden Büyükşehir’e demir atma operasyonunu daha rahat şekilde himaye edebilecek.

Koca karşılığını verebilecek mi?” sorusu sorulmaz mı böyle bir durumda, elbette sorulur. Nitekim başta yer altına çekilmiş bir il başkanını daha geniş olarak da kamuoyu ilk deprem gününden bugüne soruyor olmasının nedeni şapkadan çıkmasıdır. 

Hayır koca şapkadan çıkmadı, uzun vadeli iyi planlanmış bir siyasi operasyonun sadece sahaya yansıma biçimi. Koca seçilecek ve meclise gidecek. O fevri yorum yapanlar, o sosyal medyadan Koca’ya çıkışanlar, ‘yok olmaz’ diyenler, ‘AK Parti Bunun yüzünden Malatya’da kaybedecek’ diye velveleye verenler hepsi gidecek kuzu kuzu oy’unu da vereceklerinden kimsenin şüphesi olmasın. Sosyal medyada klavye kahramanlığı seçimler bitene kadar, ardından gelecek olan rutin davranış biçimi; huzurunda el pençe, diz divan ‘aman başkanım, canım vekilim, paşam, kıymetlim’ yamyamlığı…

İşte böyle bir toplumu iyi kanalize etmeyi başarmış siyasiler onun için bazen en cüretkar davranmayı, insanların ne düşündüğünü hesaba konulmaması, halkın ne istediği değilde kafasında kendi menfaatine yarayacak şeye yönelmeleri noktasında hak veriyorum. 

Koca; milletvekilli olup, mazbatasını aldığının hemen arafesinde ise belediye seçimleri kazanı ufaktan düşük ateşte kaynatılacak. Meclise girmiş bir vekilin desteği kadar etkili ne olabilir bu süreçte…

Evet, aldığım duyumlar gösteriyorki Çalık sahalara bu kez Büyükşehir aday adayı olarak geri dönecek. 

Sorulduğunda Çalık tarafından alınan cevaplar ise tatmin edici bulunmuyor.

Ak partinin yine adayları arasında kıyasıya geçecek Malatya Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin aynı parti çatısı altında olup rakip tarafın diğer ucunda ise mevcut Başkan Selahattin Gürkan var. Gürkan ekibi ile Çalık ekibi başkanlık seçiminde var gücüyle çarpışacakları bir arenaya tanık olacağız. Velhasıl mevcut Başkan Gürkan’ın deprem boyunca takındığı tavır, yaptığı işler, izlediği yöntem seçime yakın Malatya toplumu tarafından tekrar değerlendirilecek. 

Çok ilginç değil mi? 

İhsan Koca’nın son anda listede 2’ci sırada adının geçmesine yüklenmiş anlamını okumanın çevrelediği bunca algoritma…

Koca aslında milletvekili olmaktan çok belediye başkanlık seçimlerinde oynayacağı rol İçin hazırlanışı.

Yani Koca’ya kızıp, arkasından atıp tutanlar, hatta hakaret içerikli yorumlar yapanlar bilmeliki hiç bir şey tesadüf değil. Birileri oturmuş, ölçmüş biçmiş, ince bir matematik yapmış, kimin nerde ne yapması gerektiği konusunda satrancın taşlarını ona göre indirmiş. 

Yani İhsan Başkan Büyükşehir kapısını açacak maymuncuk görevi için o listeye konuldu, (oraya gönderildi.) Ee siyaset bu!Tesadüflere inanıyorsanız bilemem, bu meselenin tesadüf eseri oluştuğunu şahsen benim inanmamı beklemeyin. 

İhsan Başkan tam ceketini, pılını pırtısını toplamış giderken, son anda birilerinin aklına geliyor ve ‘dur bu adama bir iyilik yapalım’, listeye ekleyelim şeklinde isabet eden bir şey mi oldu dersiniz? 

Birileri her nasılsa cûşa gelmiş, İhsan Başkanı rüyasında görmüş, şu tesadüfe bakınki bir de 2’ci sıraya adı ekleniyormuş…

Onca etkin diğer adaya rağmen sanki şehirde İhsan başkandan başka kimse yokmuşçasına bir de. 

Hikayeyi çok makul ve masum bulmak mümkündü, ülke hızla seçime doğru yol alıyor olmasaydı… Fakat başta dediğim gibi bu kadar tesadüfe de pes doğrusu. 

Tüm bu oyunun içerisinde her zaman olduğu gibi bir bilinmezlik denklemi var olmuştur mutlaka. Bu kez bilinmezlik depremi; Büyükşehir belediyesi başkanlık seçimlerine gidilirken CHP’den hiç beklenmedik bir aday gösterilmesi karşısında Ak Parti Malatya’da  tarihte ilk kez ıskalama oranı ivme yapacağa benziyor. 

Chp kendi adayını şimdiden hazırlıyor, sahaya sürdü bile-bu tür olaylarda meydana gelebilecek kafa karışıklığının önüne geçmek için alınmış bir çok tedbir dahi söz konusu. 

Malatya’da Cumhurbaşkanlığı-milletvekilliği seçiminde hangi partinin ne alacağını, kimin vekil olup olmayacağını, kimin nerde durduğunu az buçuk hepsini biliyoruz. Asıl Malatya seçimi Büyükşehirle başlayacak. Çalık-Gürkan çarpışmasının sonucunda CHP adayının ne kadar ilerleyeceğini de. Tüm bu elimizdeki veriler dahilinde görüyoruzki tek kârlı çıkan İhsan Koca.. En azından bir beş yıl ense yapıp, hiç bir etliye sütlüye karışmadan, toplumsal sorunlara dönüp bakmadan meclisin sağladığı imkanlarla keyfini sürdürecek olması. Aman, çokta önemlisiniz sanki. Ne haliniz varsa görün misali önüne, yoluna, parasına, işine bakacak. Belki Çalık’ın beklediği performansı da gösteremeyecektir. 

Şimdi yapılabilecek fazla bir şey yok. Bazı siyasi hamleler bundan sonra sanki kendiliğinden olmuş, altında bir neden aramadan, olmuş bitmiş görmeye göstermeye devam edecekler. Olayları okuyamayanlarda saf iyi niyetiyle kimi itibar ederekten, iyimser-tesadüfen eylemler olarak değerlendirmeyi sürdürecek. Şehrin yönetenler olarak elimizdekiler sadece bunlar. Herkes gardını ona göre alsın derim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu