GündemManşet

Motorinde 30 liraya 3 kaldı! İşte bu akşam gelecek yeni zam miktarı

Doların dün yeni bir zirve yaparak 16.60’ın üstüne çıkması bu sabahta açılışı 16.64 liradan yapması karşısında akaryakıt ürünlerine yeni bir zam gelmesi kaçınılmaz oldu. Bu gelişmenin üzerine bir de küresel piyasalarda da yükselen petrol fiyatları eklenince bu akşam gelecek zammın katlanması bekleniyor. Brent petrol fiyatları bu sabaha 116 dolar seviyelerinde başladı.
Motorinde 30 liraya 3 kaldı! İşte bu akşam gelecek yeni zam miktarı

Suudi Arabistan’ın petrol satış fiyatlarına yüzde 48 zam yapmasından sonra küresel piyasalarda petrol varil fiyatlarına rekor zam gelmesi bekleniyor. Küresel piyasalardaki bu beklentinin üzerine Türkiye’de yaşanan döviz kurlarındaki yükselişin de eklenmesi ile akaryakıt fiyatlarına zorlayacak düzeyde zam gelmesi kaçınılmaz hale geldi. Sektör temsilcileri motorin fiyatlarına 1 lira 93 kuruş zam beklediklerini açıkladı.Gelecek olan yeni zamla motorin litre fiyatlarının 27 lirayı da aşması bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARINDA DÖVİZ KURU ETKİSİ

Dün dolar kuru 20 Aralık’tan sonra gördüğü en yüksek seviyelere ulaştı. Dolar 16 lira 60 kuruşu da geride bırakarak yükselişine bugün de devam ediyor.

3 Haziran cuma günü düşüş eğilimine giren dolar günü yüzde 0,30 kayıpla 16,4176’dan kapatmıştı. 6 Haziran pazartesi günü ise gün içerisinde en düşük 15.9306’yı gören dolar, yılın en yüksek seviyesi olan 16.6164’ü gördü.

Bu sabah ise yükseliş eğilimine devam eden dolar güne 16.64 TL’den başladı. Döviz kurlarındaki bu yükseliş devam ettiği sürece akaryakıt fiyatlarına anlık zam olarak geliyor. Bu nedenle akaryakıt ürünlerine zam gelmesi kaçınılmaz.

petrol.jpg

AKARYAKIT FİYATLARINDA SUUDİ ARABİSTAN ETKİSİ

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargo petrol fiyatlarını otomatik olarak yukarı çekerken üzerine Suudi Arabistan’ın petrol satış fiyatlarına yüzde 48 oranında zam yaptığını duyurması eklendi.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan önümüzdeki aydan itibaren petrol satış fiyatını 4,40 dolardan 6,50 dolara yükselti. Bu haberin duyulması ile birlikte küresel piyasalarda Brent petrolün varil fiyatı 121,95 dolara kadar çıkarak rekor kırdı. Bu fiyat artışının da akaryakıt fiyatlarına yansıması bekleniyor. Suudi Arabistan’ın yaptığı yüzde 48’lik zammın Temmuz ayında tam olarak yansıması beklenirken bu haber bile küresel piyasalarda fiyatların yukarıya doğru çekilmesine yetti.

Brent petrolün yükselip düşmesi, direkt olarak akaryakıt piyasasını etkilemekte. Brent Petrol 7 Haziran salı sabahına 116 dolar seviyesinde başladı. Dolar da da yükseliş devam ediyor. Sektör temsilcileri akaryakıt fiyatlarındaki artışın önümüzdeki günlerde de devam edeceğinin beklendiğini belirtti.

Akaryakıta dev zam yolda: Depoları şimdiden fulleyin

Benzini Artık Litre İle Değil Bardakla Alacağız! Akaryakıta Büyük Zam… İşte Zamlı Benzin ve Motorin Fiyatları…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu