DünyaGündemSiyaset

Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert sözler: İhlalden vazgeçmezlerse, adalarda egemenlik tartışılır

Yunanistan’la olan ilişkiler hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, adaların silahlandırılmasından vazgeçmezlerse, adaların egemenliğinin tartışmaya açılacağını belirtti. Çavuşoğlu, “En haksız durumda bile, ne kadar haklı olduğunu anlatma ve ağlamada çok başarılıdırlar.” dedi.
Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a sert sözler: İhlalden vazgeçmezlerse, adalarda egemenlik tartışılır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında Yunanistan ve Ankara arasındaki gerginlik hakkında açıklamalarda bulundu. Yunanistan’a sert sözlerle yüklenen Çavuşoğlu, “En haksız durumda bile, ne kadar haklı olduğunu anlatma ve ağlamada çok başarılıdırlar.” dedi.

Çavuşoğlu, “Yunanistan bu ihlalden vazgeçmezse bu adaların egemenliği tartışılır. Bu kadar açık ve net.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Cumhurbaşkanımızın, Miçotakis’le yediği yemekten sonra Yunanistan’ın tavrı şaşırtıcı değil aslında ama bu kadar yoğun bir Türkiye karşıtlığının sebebi olmalı. Hem yemekte sorunlarımızı aramızda çözelim diyeceksin hem de gidip her platformda Türkiye karşıtlığı yapacaksın. Bu NATO müttefikliğine de sığmayan bir hareket.

ADALARIN EGEMENLİĞİ TARTIŞILIR

Yunanistan’ın agresif olmasının sebebi nedir? Yunanistan 1923 Lozan, 1947 Paris Anlaşması’yla silahlandırmama koşuluyla kendisine verilen adaların statüsünü ihlal etmesi ve bizim bunu gündeme getirmemiz. Biz BM’ye iki tane mektup yazdık. Yunanistan bu ihlalden vazgeçmezse bu adaların egemenliği tartışılır. Bu kadar açık ve net. Anlaşmalara uyacaksın. Bizim gönderdiğimiz mektuplara hukuki çerçevede cevap veremediği için agresifleşiyorlar. Bizim yazdığımız mektuplar durumu hukuki çerçevede açıklıyor. Yunanistan’daki siyasetçilerin bir kompleksi var. Her gün Türkiye’ye saldırmazsa halkı memnun edemeyeceklerini düşünüyorlar. Yunanistan’daki siyasetçiler kompleks içindeler, bu aslında aşağılık kompleksinin açıklaması. Bizim böyle bir derdimiz yok.

Biz başka ülkelerle de sorunlar yaşadık ama birçok ülkeyle şu an ilişkilerimizi normalleştiriyoruz.

AĞLAMADA ÇOK BAŞARILAR

Yunanistan’ın düştüğü durum içler acısı. Bir şeyi çok iyi başarıyorlar. En haksız durumda bile, ne kadar haklı olduğunu anlatma ve ağlamada çok başarılıdırlar. Birden gelip yüzünüze sarılırlar, ederler, arkanızı döndüğünüz zaman nefret, kin, yalan, iftira… Bunlar siyasetçilere yakışan şeyler değil. Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi cevap versin. Bu ihlali sonlardırmazsa adaların egemenliği tartışılır, bu kadar söylüyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu