AktüelAnalizGenelGündemKöşe YazılarıMalatyaManşetMedyaSanatVitrin

BİSTUR sadece Malatya doğası ile buluşmuyor, tanıtıyorda…

17 Aralık 2022 tarihinde, İlçemiz pütürge’nin tarihi mekanlarını gezmeye gelmiş bir ekibi misafir etme fırsatı elde etmiştim. Misafir ettiğim ekip yaklaşık 13-14 kişiden oluşuyor; ilk kez tanıştığım bu insanların her birinin farklı iş kollarında çalıştıklarını… 

Kiminin öğretmen, Doktor, kiminin eğitimci, emekçi, öğretim görevlileri, kimininse asistanlar, gazeteci, memur, ev hanım hatta çocuklarını da dahil ettikleri programlarının öncülüğünde ilk elden hedefleri: Doğayı, tarihi mekanları, kültürü ve farklı coğrafyaları inceleme, tahlil etmek, fotoğraf çekmekle bütünleşmiş profesyonel bir gezi grubu olduğunu öğrendiğim üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. 

Ve bir yıldan beri sosyal medya hesaplarında etkileşimde olduğum isimler üzerinden onları izliyor, aynı şevk ve hızla yürüttükleri çalışmalarını takip ediyor, her gün sonrası daha heyecanla güncellenmiş listelerine yeni yerlerin eklendiğini gözlemliyoruz.  

Kendilerini kısaca BİSTUR olarak tanımlayan grubun asıl (gezi) imajı –bisikletle geziler– düzenlemek felsefesi üzerine korulu. Fakat iklim, konum ile coğrafi şartlara göre programa araç yada sadece yürümek değişkenliği gösterebilmesi mümkün.  

Çalıştaylarına anladığım kadarıyla Watsap grubundan günler öncesinden başlayarak, hafta sonları şehrin belli noktalarında buluşuyor, önceden belirlenmiş bâkir gezilecek noktalara doğru yola çıkıyorlar. 

BİSTUR doğaya odaklı bir misyon ortaya koymakta. Doğanın cildini oluşturan tüm renkleri yerinde incelemek, sahip çıkmak, değişik yerler keşfetmek, hafta içi yoğun ve yorgun geçen iş ortamını motivasyona çeviren, güçlü bir aile bağı geliştirmiş, sporu ve sağlıklı yaşamayı vaat eden; ideoloji, önyargı, kategorize başlıklarına takılmadan… dahası Malatya’nın keşfedilmemiş en ücra yerlerini sosyal medya hesaplarında paylaşarak cazibeli hale getiren toplumsal bir sorumluluk girişimleriyle elbette çok büyük takdir ve teşekkürleri hak ediyorlar. 

Ama özellikle BİSTUR’un fikir banisi kim sormadım. Muhtemelen bir iki, belki üç kafadarın bir araya gelerek başlattıkları ambiyansa zaman içerisinde katılımlar olmuş, sosyal medya hesaplarına konulan görsellere dayanarak şu an için mevcut sayının 50-100 kişi arasında olduğu varsayımını öne sürebilirim. 

BİSTUR’un hafta sonlarını bir entegre şölenine çeviren ruhunu diri tuttuğu elbette gözümüzden kaçmadı. Katılımcıların referans gerektirmeden ortama ayak uydurması öncelikli talepleri arasında. Birde grubun niyet ve kültürüne uygunlukta donanım ve bilgi ile doğayı içten bir şekilde talep eden duygularına öncelik veriliyor. 

Bunun yanında termosta çay, yiyecek-içecekler veya gitmiş oldukları bölgenin yiyecek ürünler ile yemek kültüründen faydalanırken öğünlerde “hepsi bir arada”  şeklinde, paylaşımcı ikramları başlı başına en güzel tarafı. Kaldı ki herbir bireyin, yaptıklarını yerinde görmüş, oluşturulan atmosfere bizzat tanıklık olmuş biri olarak bu fani alemdeki küçük teşekkürler için yaptıklarını fark ettim. 17 Mayıs 2023’te Pütürge Yandere-Karapınar gezimizde BİSTUR için “keşke” her daim içlerinde olabilsem iç sesini kalbimden geçirmedim değil. 

BİSTUR’un düzenli keşif programları tüm Malatya için  yeni ve önemli bir aktivite önerisi haline getirilebilir. 

Veyahut BİSTUR Malatya tanıtımına katkısının arttırılması yönünde önünü açacak plan ve projeler geliştirilmesi fazlasıyla önem arz ediyor. 

Bunun için aşağıdaki notlar ve daha uygun teklifler geliştirilebilir. Öncelikle “düzenli geziler” keşfedilecek yer, bölgenin hakkında bilgilendirme, coğrafyanın sunduğu verileri birebir yerinde incelemek yani bir nevi BİSTUR “Doğa okulu-akademisi” anlamı kazandırılabilir. 

Maksat BİSTUR prototip bir model olarak bâza alınırsa şehrin gençlerinin, hafta sonu ne yaparım şeklinde kararsız kalanların, bilgisayar başında oyun oynamaktan başka uğraş bulamayanların, kompozit alanlara şıkışıp kalmışların, doğanın içine derinliklerine doğru bir yürüyüşe ihtiyaç duyanların, fotoğraf çekmek, keşfetmek, doğaya açılmak isteyenlerin, kırsal dinginlikle ilgi kurmayı arzu edenlerin gönül rahatlığıyla başvuracakları standart bir adres olarak taktim edilebilir. 

Ayrıca BİSTUR ailesinin kendi bünyesinde oluşturduğu sıcak/sıcacık kalıpları var. Büyük bir aile ortamını sürekli olarak yaşatmak çabasında. Güleryüz, sevgi, dayanılmaz bir renkli ortam, samimiyet ve hoşu içinde, çoğu yetişmiş kalifiye insanlar zaten, bilgiye dayalı sunumlar ile gündelik hayatı bunaltıcı hale getiren kirli siyaset, fanatizm, zor hayat koşulları, sürekli tartışmayı gerektirecek ortamlardan kendini soyutlamayı başarmış insanların bir araya geldiği “açık hava üniversitesi timsali” bir adres-mekan şeklinde tarif edilebilir BİSTUR. 

Sonuç olarak onların vasıtasıyla, bizim sahip çıkmamızla, insanlarımızın artık bu faliyetlere ağırlık vermesiyle, şehrin kanaat önderleri-yöneticilerin bu tür ortamlara ihtiyaç bulunduğunu dile getirmeleri ile alakalı olarak kendi adıma BİSTUR’un var olma çabasını destekliyor ve teşekkür etmek istiyorum. Sanırım BİSİKLET-TUR terimlerin kısaca birleşik bir kelime olarak ortaya çıkmış bu doğaya özdeş nezih ortamı anlatmaya; aslında gecikmiş bir yazı olsa da… Habidatı, bitkiyi, aromayı, gezmeyi, birlik beraberliği, paylaşmayı, pedal çevirmeyi, spor yapmayı, ortam teçhizatları, araçlar-gereçler hepsini bir arada sunan çok seviyeli konsepte belkide astronomik rakamlara rağmen yapılan Malatya reklamlarından kat be kat fazlasını yapıyorlar. 

Sayın Valimiz, Belediye başbakanı, Milletvekilileri, şehrin bilimum kanat önderleri, yetkililer gelin hep beraber bu tür faliyetlere ağırlık verelim. BİSTUR bu işin mihmandarı artık? Neden örnek alınmasın. Küçük bir grup kendi ilkeleri, bütçesi ve yine kendi geliştirdikleri argümanları doğrultusunda yıllardan beri yapıyor, hemde çok iyi gidiyorlar. Zamanını çok verimli  bir şekilde değerlendirdiklerine tanıklık ettik. Geziyorlar görüyorlar. Kimsenin aklına gelmeyen, gelse bile gidilemeyen Malatya’nın en uç noktalarına en asgari bütçelerle ulaşıyorlar. Fotoğraflayıp arşivliyorlar. Belki Notlar tutup yazılı kaynaklara dönüştürüyorlardır. Belki hepimize ilham kaynağı olabillecek yepyeni bir altyapının başlangıcıdır. Belkide topluca, binlerce kişinin katılacağı bir BİSTUR düzenlenir bir gün. Yada düzenlenmesi gerekiyor.

Olağanüstü şekilde başarılı bu organizasyona sadece bir kez katılım göstermek sonucunda çok özel verileri gözlemleyebilmiş biri olarak; tanıtılması, arkasında durulması, geleceğe yönelik iyi bir sosyal yatırım olacağına dair toplumsal bir mesaj niyetiyle ilgili makamlara seslenmek istiyorum. Şehrimize BİSTUR vb organlar gerçekten çok lazım …

BİSTUR İle ilgili bir küçük anımız: BİSTUR ekibi ile Pütürge Tepehan park’ta buluşulacak. Naçizane bizde ilçe kaymakamımızı davet buyurmuşuz. Ne varki parkın sorumlusu acil işi çıktığından parkın giriş kapısını kapatıp gitmiş. Aradım teller üzerinden bir geçiş noktası olduğunu oradan içeri girebileceğimizi söyledi. Oturulacak ve yemek yenilecek ortam sadece Tepehan park alanında bulunduğundan yan taraftan teller üzerinden atlayarak sırayla içeri gidiyoruz. Kaymakam bey’de aynı bizim gibi yapınca “bir kaymakamın tellerden atlayıp  kaçak içeri gireceği hiç aklıma gelmezdi” dedim. Ve tabiki hep birlikte gülümsedik. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu