AnalizManşetSiyaset

Yeniden Refah Partisi Malatya il başkanı Bilal Yıldırım Belediyelerde işçi maaşlarındaki düzensizliği sordu

Yeniden Refah Partisi Malatya il başkanı Bilal Yıldırım Malatya ve Malatyalı’nın haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. İl başkanlık koltuğunu devr aldığından beri Malatya’da sağduyulu ve pozitif muhalafet sürdürmek üzere her zaman gündemi titizlikle değerlendirmişlerdir. Son olarak Büyükşehir ve merkez Yeşilyurt ile Battalgazi belediyelerinde eskiden taşeron denilen, günümüzde ise 696 sayılı KHK’lı işçilerin hak ettikleri oranda maaşlarını alamadıklarını, zor şartlar, ağır mesailer ve düşük maaşlar altında çalıştığını ifade ederek işçilerin hakkını savunan Yıldırım sözlerine ‘EYYY ÖMER’İN ADALETİNİ ANLATAN BELEDİYELER!’ diyerek açıklamalarında şunları kaydetti.

Memurun Sahibi Devlet de, Taşeronun Sahibi Kim?

Ülkemiz ekonomik kötü gidişatla mücadele ediyor. Artık her evden her mahalleden geçinemiyoruz sesleri yükselmekte. Bu insanlar sadece sanayideki, tarımdaki, özel sektörde ki insanlar değil bir de belediyelerde çalışan taşeronlar var. Koskoca illerin, ilçelerin bütün işlerini yapanlar maaş konusunda belediye başkanları tarafından maalesef enflasyona kurban ediliyor. İşçiler adeta enflasyon altında eziliyor. Ekonomik krizin vermiş olduğu tahribat yetmezmiş gibi bir de belediyeler taşeron işçilerine enflasyon zammını maaşlarına yansıtmadığı gibi enflasyonun üzerinde de bir rakam eklemiyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Ve Yeşilyurt Belediyeleri önümüzdeki günlerde yapılacak olan toplu iş sözleşmelerinde çalışanlarına enflasyonun altında zam vereceği konuşuluyor. Sadece belediyelerde çalışan taşeron arkadaşlar değil belediyelerin şirketlerinde çalışan arkadaşlarımızın da durumu aynı. Eğer böyle bir şey yapılırsa bu tek kelimeyle zulümdür. Gereksiz yığınla harcama yapan belediyeler işçinin emekçinin hakkı gelince mi akıllarına tasarruf etmek geliyor? Festivallerden, şölen ve şenliklerden kısılması gereken paralar belediye personelinin maaşından mi kesilecek? Hani sizler değil miydiniz bir birinize sahip çıkanlar ? Ne oldu şimdi sizlere? Malatya’nın baronları seçim zamanı size çalışınca değerli de bu emekçi kardeşlerimiz size ve memleketimize çalışınca kötü mü?

Pandemi sürecinde de kısmı çalışma adı altında mağdur edilen taşeron arkadaşlarımız, bu sefer de toplu iş sözleşmesi adı altında enflasyona kurban ediliyor. Yaz aylarının ortasında toplu iş sözleşmesi olmaz, maaş artışı olmaz, maaş artışı asgari ücret referans alınarak ve üzerine ekleme yapılarak yıl başında olur. Personeli enflasyona ezdirmemiş olursunuz.Büyükşehir belediyesinde ki durum bu şekilde; memura günlük 30 TL net yemek ücreti ödenirken taşerona brüt 15 TL ödemekte. Memur otobüse ücretsiz binerken, günlük bir kişinin işe gidiş geliş ücreti 9 TL olmasına rağmen taşerona 3.5 TL yol parası ödemesi yapılmakta. 2020 yılında asgrari ücrete %21 zam verilirken taşerona %13 zam verildi. 2021 yılında asgari ücrete %50 zam verilirken taşerona %17 zam verildi. Bir defa %41 taşeron arkadaşların maaşları asgari ücret karşısında eritilmiştir. Şuan %41 verseniz 2 yıllık açığı kapatırsınız. Siz bu personele enflasyonu da göz önünde bulundurarak en az yüzde 75 zam vermeniz lazım tabii yılbaşında yine ezdirmemek şartıyla. Kurumda mezuniyet durumuna bakılmamakta, çalışma yılına bakılmamakta, yaptığı işin niteliğine bakılmamakta, mühendisler ve referanslılar dışında herkes aynı maaşı almakta. 30 yıllık personel ile 30 günlük personelin aynı maaşın almasının adil olmadığı gibi, ilkokul mezunu ile üniversite mezunun aynı maaşı alması da, ofiste çalışan ile sahada çalışanın da aynı maaşı alması adil değildir.

657 Sayılı Kanuna Tabi Memurun Sahibi Devlet de 696 Sayılı KHK Personelinin Sahibi Kim?

Aynı işi yapan kadrolu mühendisin maaşı ile taşeron maaşı arasında %250 fark,tekniker arasında %225 fark, memur arasında %200 fark var. 657 sayılı kanuna tabi memurun sahibi devlet de 696 sayılı KHK personelinin sahibi kim? Soruyoruz! Bu mu sizin adaletiniz? Böyle adalet olmaz.. Böyle Malatya kalkınmaz..
Tabi büyükşehir belediyesindeki durum bu şekilde.

Yeşilyurt ve Battalgazi belediyeleri ile belediyelerin şirketlerindeki durum buradakinden farklı değil, Malatya tabiri ile küçük kalkar büyüğe bakar.

Bizler Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanlığı olarak bu toplu iş sözleşmelerinin en yakından takipçisi olacağız. Herşeyin başı adaletle başlar Zor olacak ama sizlerden Erbakanca bir duruş bekliyoruz. İşçiye,memura, emekliye her ne şart olursa olsun hak ettiğini veren Erbakan duruşu bekliyoruz. Yeri geldiğinde dillerinizde pelesenk ettiğiniz Cennet mekan Erbakan hocamızın belediye yönetimindeki tecrübelerinden biraz ders almış olsaydınız bugün belediye personeliniz böyle ezilmezdi. Tekrar ifade ediyoruz yakinen takipçisi olacağız bu konunun. Eğer hak ediş verilmez ise elimizdeki argümanlarla ileride halka hesap vermek zorunda olacaksınız. Belediyelere önemle duyurulur” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu